KE
Soru Sahibi
17 Ağustos 2017 18:18

yorgunluk ve tiroid

Merhaba, uzun süredir geçmeyen yorgunluk hissi,aşırı üşüme, kilo kaybedememe gibi sıkıntılar yaşıyorum fakat İstanbul'da okuduğum için ve aile hekimliğimi taşıttıramadığım için tahlil yaptıramamıştım. 23 yaşındayım hormon tahlili sonuçlarım şöyle T3 3.10 referans aralığı *** *** ** T4 1.38 referans aralığım *** *** ** ve TSH 4.35 referans aralığı 4.35. Sağlık ocağında bana TSH değerlerimin yüksek olduğu tiroidimdeki bu rahatsızlıklardan ötürü bu semptompları yaşadığım söyledi. Daha iyi bir inceleme için uzman doktora yönlendirildi. Benim sormak istediğim soru ben 5 aydır Doğum kontrol hapı kullanıyorum adetim çok ağrılı geçtiği için okuduğuma göre bu haplarda hormanları düzensizleştirebilirmiş. Fakat doktor bey bende bu yorgunluk halsizlik doğduğumdan beri var diyebilirim. Yani ilacı aldıktan sonra ortaya çıkan yada şiddetlenen bir durum değil. Şuan yapmam gereken Doğum kontrol ilacını bırakmak mı yoksa tiroid için ilaca başlamak mı ? Doğum kontrol ilacını bırakınca gene çok sancılarım olucak adet dönemimde. Bana yön gösterirseniz çok sevinirim. İyi günler.

1 cevap
Cevaplar (1)

Geçmiş olsun. Çok genç olduğunuz için buna bir an önce çare bulmalısınız. Bunun için bir endokrin uzmanı ve bir kadın doğumcu ile görüşmeniz gerekiyor. Muhtemelen bu sitede bu branşlardaki uzman hekimlere ulaşabilirsiniz. Doç.Dr.Bülent Tuğrul

17 Ağustos 2017 18:26