aB
Soru Sahibi
8 Mart 2017 07:00

Yillik tarama

Hocam iyi günler.Ben 20 yasinda bir erkegim.Kanser Tarama amacli yilda bir kere mr ve bazi kan testleri yaptim.Genel cerrah bana bu kan testlerinin yeterli oldugunu söyledi bu testler BIYOKIMYA,aPTT,PROTROMBIN ZAMANI,HEMOGRAM,HORMON,CA 19-9,CEA 125 ,AFP, CEA. testler bunlar hocam hepsi normal cikti.size demek istegim su vücudumda kanser olsaydi bu testlerde cikarmiydi yeni baslamis bi kanser cikmasada ileri derece bi kanser olsaydi cikarmiydi tesekkurler

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Sadi Kerem Okutur
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Merhaba, kanser taraması amacıyla günümüzde bir çok merkezde yapılan bu testler aslında tarama amacıyla kullanımı önerilen testler değildir. Erkeklerde bugün için kanser taraması için önerilen testler prostat kanseri için 50 yaşından sonra bakılan PSA testi, kolon ve rektum (kalınbarsak) kanseri için 40 yaşından sonra 5 yılda bir yapılan kolonoskopi ve cilt kanseri için yıllık cilt muayenesidir. Bu tümörler dışında bazı istisnalar hariç herhangi bir yöntemle yapılan kanser taramalarının (mr, tomografi, kan testleri vs) bir kanserin erken tanısını sağladığı veya bu sayede yaşam beklentisini uzattığı gösterilememiştir, bu nedenle de önerilmemktedir. Bunun istisnası ailede bazı kanser tiplerinin çok sayıda bulunduğu bazı durumlardır. Bahsettiğiniz testlerin normal olması sizde bir kanser bulunmadığı anlamına gelmediği gibi, anormal olması da kesinlikle kanser olduğu anlamına gelmez, ancak yaşınız itibariyle kanser taraması gereken bir yaş grubunda değilsiniz. İyi günler dilerim.

8 Mart 2017 07:24