SS
Soru Sahibi
16 Eylül 2014 13:36

Yetişkinde tik bozuklugu

Hocam merhaba; 30 yaşındayım hep fazlasıyla çekingen biriydim 15 yasımdan beri kendimi ifade etme durumlarından hep bi kaçış yasadım ve disarda arkadaşlarla yemek yemek o zaman problem olmaya basladi.Ve 18 yasımdan beri boyun tikim vardı ancak cok fazla yaşamıyordum fakat son zamanlarda bu tikle beraber heyecanlaninca basımda titremede başlayınca artık dayanılmaz bir hal aldı.etrafimdakilerde bunu fark etmeye basladi.gercekten ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. Tek düşündüğüm geçer mı?geçip geçmemesinin cevabını internette cok araştırdım ama bulamadım.bu konuda yardımcı olursanız sevinirim. Bir de profesyonel destek almaya karar verdim. Ilk hangi branş doktoruna gozukmeliyim.bunun icin de bi yol haritasi çizerseniz cok mutesekkir kalacam.cevabiniz benim icin cok önemli.saygilarimla

1 cevap
Cevaplar (1)
Dr. Öğr. Üyesi Ceyhun Caferov
Çocuk ve Ergen Psikiyatristi

Merhabalar Tiklerin ister yetişkin olsun ister ise çocuk tedavisi mümkündür. Bunun için bu tiklerin sadece psikolojik olduğu tespit edilmelidir, yani sadece emosyonel sebeplerden (kaygı,endişe, üzüntü) olduğu belirlenmelidir. Eğer altda yatan nörolojik sebep varsa onunda tedavi edilmesi gerekmektedir. Bilinen tiklerin %90 psikolojik sebeplerden kaynaklanıyor ve bunların tedavisinde oldukça başarılı sonuçlar elde ediyoruz. Sizin tek dezavantajinin zamanında yardım almamanız olabilir. Ama en kısa zamanda uzman psikiyatra başvurursanız size yardımcı olabilirler. Genellikle ilaç ve psikoterapi birlikte kulanılarak tik bozukluklarını tedavi ediyoruz. Acil şifalar dileklerimle.

16 Eylül 2014 13:54