AM
Soru Sahibi
10 Ağustos 2015 15:45

Yeter bıktım lütfen bakar mısınız?

Ben dişimdeki minenin üstünde azıcık çürük için dolgu yaptırmaya gittim.Beyaz dolgu yaptı doktor.Ama yanak içimi bir madde yaktı,yanak derimi kaldırdı,anestezi yapıldığı halde yanağımdaki bu acıyı hissettim çok kötüydü çığlık attım,Doktor küçük bir çubukla buna neden olan maddeyi tekrar uyguladı bir yere daha.Benim bu maddeye alerjim olduğu ortaya çıktı.Bond diye bir maddeydi.Doktor senin Bond'a alerjin var dedi.Bir sürü doktor başıma toplanıp o reaksiyon veren yanak etimin fotoğraflarını çektiler.Bu alerji yüzünden bir hafta doğru düzgün yemek yiyemedim çok acıtıyordu.1 hafta sonra kanal tedavisi olmam gerekiyordu ama endodonti uzmanı beni almadı,kanal tedavisinde kullanılan tüm maddeleri elime verip,rapor hazırlayıp alerji testi olmam gerektiğini söyledi ama alerji testi olabilmem için hangi bölüme gideceğimi,alerji testini yapan bölümün adını vermedi.Hastanelerin randevu sistemlerinde alerji testi diye bir bölüm yok.Çapa,Cerrahpaşa gibi yerlerde randevular dolmuş,beni hiç kimse almıyor.Yeter artık bıktım.Alerji testi yapar diye Haseki Dermatolojiye gittim doktor beni kovdu senin istediğini Çapa yapar diye.Ama herhangi bir bölüm adı söylemedi.Ne yapacağımı bilemiyorum.Üniversiteye hazırlanıyorum sırf ağrıyan dişim yüzünden ders çalışamıyorum.3 ay geçti hiç ders çalışamadım.Bond yüzünden reaksiyon veren bölgeler şişip yayılıyordu,ağzım ve çenem kaymıştı.Bembeyaz kağıt gibi kocaman bir yaraydı bıçakla kesilmiş gibi yoluk yoluktu.Dehşet bir acıydı ağrıyan dişimin ağrısını unuttum.Hangi bölüm kafam çok karışık..Hem kırık hem ağrıyor dişim,bir an önce kanala gitmesi lazım derslerim aksadı.

1 cevap
Cevaplar (1)
Dr. Dt. Neslihan Güleryüz
Diş Hekimi , Endodonti (Kanal Tedavisi)

Cok geçmiş olsun. Tedavi esnasında kullanılan bonding adı verilen dolguyu Dişe bağlayan maddenin her durumda yanak veya diğer yumuşak dokular korunarak Dişe uygulanması gerekir. Ancak bu denli asırı Alerjik bir tabloya hiç rastlamadım. Bir de kanal tedavisi esnasında uygulanacak maddelere alerjiniz var mi tespit etmek cok kolay değil. Çünkü cok fazla madde var. Ancak temelde bonding içinde olmayan bileşenlerden Oluşan maddeler tercih edilebilir. Yine de riskli bir durum tabi ki. Benim de tavsiyem ne kadar kötü bir Bürokratik işleyiş olsa da Çapa, Marmara, yeditepe gibi Fakülte hastaneleridir. Tekrar gecmiş olsun

20 Ağustos 2015 22:03