ek
Soru Sahibi
18 Şubat 2014 15:38

YENİDOĞAN RH UYUMSUZLUĞU -HEMALOTİK ANEMİ

Merhaba sayin hocam , 14 Kasim da 40 haftalik dunyaya gelen kizimiz da rh uyumsuzluguna bagli yuksek.sarilik olustu.Yenidogan yogun bakiminda gecirilen haftalar sonunda kurrtulamadigimiz anemi neticesinde 2.unite kan verildi.Direk coombs testi tahmininiz uzere hep pozitifti.Hgb 8 kusurde taburcu olduk fakat coombs hala + .Santafer gunde 7 damla olarak da su anda devam.ediyoruz.Bu ay ki hgb 10.2 cikti fakat coombs testi Supheli.pozitif cikti.Benim.sorum ve endisem Benden bebege gecen.bu antikorlari vucudu ne zaman aticak.Coombsun + olmasi zihinsel.ve bedensel herhangi.bir tehlike olustururmu ? İlerideki donemde gelisimini bu yasadiklari etkiler mi ? Bizim bu antikorlari atmasini beklemek haricinde yapmamiz gereken bir sey var mi ? Simdiden tesekkur eder calisma hayatinizda basarilar dilerim

2 cevap
Cevaplar (2)
Prof. Dr. İnci Yıldız
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Hematolojisi

Hayır yavaş yavaş düzeleck normalde üçayda sıfırlanması gerek

18 Şubat 2014 18:36
ek
Soru Sahibi

cevabiniz icin tesekkur ederim peki ama kizim 3 ayi gecti hala coombs testi + , bu durumda baska.bir dr kan hastaliklarinda da coombs + cikar demisti.Bu durumda beklemeye devam mi etmeliyiz yoksa arastirmalimiyiz ? ..saygilar

19 Şubat 2014 09:02
Prof. Dr. İnci Yıldız
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Hematolojisi

Haptoglobin ve retikülosit baktırın veya bir çocuk hematoloji uzmanına gösterin

19 Şubat 2014 16:56