ty
Soru Sahibi
3 Nisan 2018 03:51

Yaşlı ve Felçli Hastaya Safrakesesi Ameliyatı

Sayın hocam merhaba. Dedem 79 yaşında 167 cm boyunda 98 kg ağırlığında biri. 2010 yılında sağ beyin lobundaki damarda gerçekleşen emboli sonucu felç geçirdi ve sol tarafında marjinal güç kaybı var. Bu felç atağı sonrası %90 engelli durumuna düştü. Baston yardımı ile yürüyebiliyor. Birçok ilaç kullanıyor dedem. Kolesterol düşürücü statin, ürik asit seviyelerini regüle edilen allopurinol, hipertansiyon ilacı ve bir de kumadin türevi bir ilaç kullanıyor kan sulandırıcı olarak. Dedemin safra kesesinde 3 cm'lik bir taş ve normal ebatlarından 4 kat daha büyük boyutlara ulaşmış bir prostat sorunu var. Dedemin mesanesinde de taş izlendi batın usg işleminde. Karaciğerde ise grade-2 hepatosteatoz ve kalpte atriyal fibrilasyon sorunu var. Zaten felcin de kalpteki bu atriyal fibrilasyon sorunundan ötürü ortaya çıktığını tahmin ediyor doktoru. Safra kesesinde taş ve prostat hiperplazisi dedemde çok ciddi ağrı ve sıkıntılara yol açıyor. İdrar yapma sorunları, üriner enfeksiyonlar bunlardan bazıları. Öte yandan safra kesesi taşı da şiddetli ağrı ve bulantı ataklarına neden olabiliyor. Atakları artınca iğne oluyor ancak bu iğnelerin de yanetki yapmasından endişe ediyoruz. Devlet hastanelerinde doktorlar pek ilgilenmiyorlar ve bu yaşta, bu koşullardaki birine anestezi uygulanamayacağını söylüyorlar. Peki bu insan diyelim 20 sene daha yaşayacak varsayım olarak. Bu ağrılar ile mi yaşayacak ? Bunca ağrı, sıkıntı ve enfeksiyonu nasıl tolere edebilir yaşlı ve felçli bir insan ? Dedemin anestezi alma şansı var mıdır ? Varsa eğer sorun çıkma şansı yüzde kaçtır ? Anestezi olmadan başka bir gelişmiş yöntemle dedemin ameliyat olma ihtimali nedir ? Bu tabloda görüşünüz nedir ? İyi çalışmalar. Saygılar.

1 cevap
Cevaplar (1)

Geçmiş olsun, bence bu soruların cevaplarını doğru niçimde bulabilmek için İbni Sina Hastanesi Genel Cerrahi Kliniğine müracaat edin, durumu değerlendirip ne yapılması gerekiyorsa uygulayacaklardır, sağlıkla...

3 Nisan 2018 09:08