İH
Soru Sahibi
6 Nisan 2017 12:04

Yanakta kist

20 lik diş çekimim sonrası dişin çekildiği yanağımın içinde dişle alakası olmayan yerde üst deriye yakın sert kist oluşmuş 5- 6 ay sonra kist büyümeye kızarmaya agrı yapmaya başladı kbb uzmanı kistin içini enjektörle sonra eliyle boşalttı enfeksiyon var deyip 1000 MG lık antibiyotik hap ve antibiyotikli krem yazıp 10 gün sonra gel dedi .enfeksiyon çekildikten sonra şişlik azaldı ama sanki kistin çeperi durduğu için orası koyu renkli ve kistin yeri belli oluyor .bu durumda kistin çeperi zamanla erir mi yoksa enfeksiyon geçtikten sonra kistin çeperi cerrahi olarak alınır mı

3 cevap
Cevaplar (3)
Op. Dr. Hakan Soygür
Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB

İyi akşamlar, bahsettiğiniz durum deri içinde oluşmuş bir apseyi düşündürüyor. Tam kaybolmasa bile zamanda ufalıp fark edilmeyecek hale gelebilir, veya tekrarlayabilir. Kist çeperi içerde durduğu için kesin çözüm tamamen alınmasıdır. Tabi sizin özeliniz ide tam olarak doğruyu söyleyebilmek için görmek gerekir.

6 Nisan 2017 20:41
İH
Soru Sahibi

Doktor bey antibiyotik kullanmama rağmen yanağımdaki kist hem dokunurken hem dışardan belli oluyor .kbb uzmanı kistin cerrahi olarak alınması sonrası yüzümde iz kalacağını söyledi. Yüze yapılan dikişler estetik olarak atılmıyor mu? Yüzümdeki kisti kbb cerrahisinde mi yoksa estetik cerrahide mi aldırmalıyım?Yüzümde iz kalmasını istemiyorum

7 Nisan 2017 14:29
Op. Dr. Hakan Soygür
Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB

Yara izi kalıp kalmaması yaranın ne kadar düzgün kesilip ne kadar düzgün dikildiği ile ilgilidir. Ancak henüz dünyada hiçbir iz bırakmayan dikiş yöntemi diye bir şey yoktur. Bu nedenle ameliyatı kulak burun boğaz veya plastik cerrahi bölümünün yapması ile ilgili Sonucu etkileyecek özel bir şey olmaz. Yara izi birazda kişinin yara iyileşme özelliklerine bağlı bir durumdur

19 Nisan 2017 21:02
İH
Soru Sahibi

Çok teşekkürler doktor bey

19 Nisan 2017 21:05
Op. Dr. Hakan Soygür
Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB

Rica ederim, inşallah istediğiniz gibi sorunsuz bir şekilde hallolur

19 Nisan 2017 21:08