am
Soru Sahibi
9 Mayıs 2014 15:32

uğultu

merhaba hocam. doğuştan ayak parmaklarımın üzerine basarak yürüdüğüm için 3-4 yaşlarında operasyon ile düzeltilmiş ve az aksamalıda olsa yürümem sağlanmış.17-18 yaşlarımda ise nörolojik rahatsızlığim başladı. HMN motor nöropati tanısı kondu,ayaklarda pescavus,ellerde pençe eli deformitesi oluştu. Ama mutlu şekilde hayatımı sürdürüyordum,evli,3 çocuk babasıyım. 5 ağustos 2011 de sol alt çenemde şiddetli ağrı oldu, diş sandım ve çektirdim, çekimden sonra dahada arttı. Gerekli yerlere gittim, Trigeminal nevralji olduğu söylendi tegrotol ilacı kullanmaya başladım,ilk başlarda iyi gelsede zamanla etkisi bitti ve istanbul marmara üni'de gamma knife tedavisi aldım. Ancak 1 yıl sonra şiddetli ağrılar tekrar etti ve bir anlık boşluğuma gelip, Denizli PAÜ' de beyin cerrahı doç.dr.feridun acar'a(şimdi prof.olmuş) MVD ameliyatı oldum.Keşke olmasaydım.Ameliyat sonrası ciddi yürüme bozukluğu,duyu kaybı oluştu. işin en kötüsü kafada oluşan uğultulu tiz ve tuhaf seslerin oluşması. Bu sesler duymamı,uyumamı kısaca her dengemi huzurumu bitirdi. İnsanlıktan çıkardı sanki,farklı bir mahluk oldum. Abimde benim gibi rahatsızlıkları mevcuttu ve aynı ağrıdan aynı kişiye aynı mvd ameliyatını oldu,onda daha ağır sonuçlar oluştu. Doktor ise ameliyat öncesi mevcut rahatsızlılarımız olduğundan,ameliyatı kaldıramadığımızı ve oluşan sesin bizimle alakası yok diyip çıktı.Hocam bir abilik yap.dayanacak gücüm kalmadı. o ses geçse herşey normalleşecek, eksik yazdıysam siz sorun ben tekrar yazayım. kulandığım ilaçlar fayda etmedi.(betaserc+vastarel+tebokan)Allah rızası için acele edin. cevap verin.ben telefonla konuşamıyorum işitemediğim için ancak yüzyüze anlaşabiliyorum.eşim ayşegül'ü arayıp bilgi verebilirsiniz(*** *** **) mail olarak bana ulaşın.hangi dr'larımız bakması (kbb,beyin,nöroloji) gerekiyorsa bu uğultunun çaresini bulursanız herşeyi yapmaya hazırım.

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. İsmail Nurhan Artel
Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB

Kendi kişisel hastalığım ve geçirdiğim ameliyat nedeniyle daha önce cevap veremediğim için üzgünüm. Yakınmalarınızı ve hastalık hikayenizi üzülerek okudum.Trigeminal nevralji için verilen ilaçlar uygundur. çok sıkışılırsa 5ci sinir fonksiyonları kimyasal yolla sona erdirilir ama sizdeki nörojenik hastalık nedeniyle olayın daha merkezi olma ihtimali vardır. Özellikle aynı taraftaki pontocerebellar köşenin taranmasını öneririm. Bu arada 5 ve 8 ci sinir sorunları varsa 7.ci sinirin de emg ile değerlendirilmesi uygun olacaktır. Benzer sorunlar kardeşinizde de olduğuna göre anne ve babanızın akraba evliliği yapmış olma ihtimalini de göz önüne alıyorum... Tabii yanılıyor olabilirim. Bence en doğrusu siz yine Marmara Üniversitesi KBB ve Nöroloji ana bilim dallarının uzmanlarının ellerine bırakın kendinizi. Onlar bir çıkar yol bulacaklardır umut ve temennisini yaşıyorum.Hepsi çok yetkin ilim adamlarıdır...birlikten güç doğacak ve sorunlarınıza çare aranacaktır. Değerli Kardeşim, size acil şifalar diliyorum

13 Mayıs 2014 17:33