Ds
Soru Sahibi
17 Mart 2018 22:24

troid nodülü

İyi akşamlar hocam benim ablam 35 yaşında yaklaşık 1 aldır antibiyotiğe rağmen geçmeyen sinüzit için kbb muayenesine gitti muayene sonucu çekilen boyun ultrasonunda; troid glandının sol lobu boyutları normal sınırlarda olup sağ lob boyutları artmıştır. Sol lobda 12x10 mm boyutunda kistik kompanenti bulunan semisolid nodül mevcuttur. Sağ lobda en büyüğü 41x23 mm boyutta kistik dejenere alanlar içeren solid olmak üzere multiple nodüller izlenmiştir. Parankim eko yapısı homojen eko şiddeti normaldir. Lenfadenopati saptanmamıştır. Hocam bu sonuca göre durum nedir? Nodüllerin kötü huylu olma ihtimali var mıdır? Şimdiden teşekkürler.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Serdar Özbaş
Genel Cerrahi , Meme Cerrahisi

Merhaba, Sadece bu rapora göre nodüllerin kanser riski hakkında net bir yorum yapmak mümkün değil. Ancak nodül tarifleri daha çok iyi huylu olduklarını düşündürüyor. Yine de özellikle boyut nedeniyle klinik değerlendirilmeleri gerekir. Kanser riski dışında da yaratabilecekleri problemler olabilir. Bir endokrinolog ya da endokrin cerrah ile görüşmenizi öneririm.

18 Mart 2018 12:17