çM
Soru Sahibi
26 Nisan 2016 08:42

troid kanseri

Hocam merhabalar. 45 yaşında ağabeyim vucudundaki bir benin ani büyümesi sonucu doktorların önerisiyle operasyon geçirdi ve ben alındı, ancak pataloji sonucu kanser çıktı, sonra detaylı vucut taraması yapıldı, benin sadece alınan kısmında varmış, ancak bu seferde troid bezinde çıktı, biyopsi yapıldı, iki yerde yapılan biyopsi sonucunda da Maling (maling melenoma ile uyumlu) troid İİAS yazıyor, en büyükleri sol lobda 10*10mm boyutlarında solid nodül izlenmiştir. sağda bişey yokmuş, ameliyat olması gerekiyor diyor doktorlar, ancak türkiyede 3 merkezde yapılıyor bu tür ameliyat riski yönünden diye benini alan genel cerrahi uzmanı tavsiyede bulunmuş.İzmir-ist. Sizce ameliyat olmalı mı, ameliyatsız başka bir alternatif varmıdır, ameliyatta sıçrama ihtimali oluyormu, ameliyatla sadece sol tarafınmı alınması mantıklı yoksa tümden mi alınmalı, ileride tekrarlamaması için, birde önereceğiniz troid cerrahisi varmı, çok teşekkür ederim. saygılarımla. Not.Troid aile bireylerinde var ırsi, ancak kanser hücreli yoktu. çok teşekkür ederim.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Mustafa Özdoğan
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Merhaba. Öncelikle çok geçmiş olsun. Eğer tiroidden alınan biyopsi malign melanomla uyumlu geldi ise ameliyattan önce mutlaka PET/BT ile tüm vücut tarama yapılmalı ve bir tıbbi onkolog ile görüşmelisiniz.

26 Nisan 2016 09:13