TS
Soru Sahibi
4 Ekim 2017 08:51

Troid hastaligi

Merhaba hocam.3 yıl önce doktora gittim hashimato hastası olduğumu öğrendim.eutrux 50 mg kullanıyorum değerlerim normal çıkıyor ilaç iyi geliyor diyorlar fakat naparsan yapıyım zor kilo veriyorum neden olabilir.simdiden teşekkürler

2 cevap
Cevaplar (2)
Doç. Dr. Erkan Öztürk
Genel Cerrahi , Meme Cerrahisi

Aslında bu soru oldukça zor bir soru. Hashimato tiroiditinde kilo alımından sorumlu bir çok faktör olmakla birlikte sorunun tam ve net bir cevabı yok. Fakat size yardımcı olabilecek, maddeler halinde bir liste hazırladım. 1. Tiroid hormon seviyeleri normal olarak belirtilsede çoğu zaman TSH değerinin normal sınırların üst seviyerline yakın olması bir sorun. Bu nedenle TSH 3'ün altında olmasını istiyoruz. Bunu sağlamak için ilaç dozu çok az da olsa arttırılabilir. 2. Normalde kulandığımız tiroid ilaçları ( Euthyrox ve Levatiron ) T4 içermekte . Bazı hastalarda kanda aktif olan T3 hormonuna dönüşümde problem olabilir ve bu durum kilo verilememesinin nedeni olabilir. Fakat Türkiye de henüz T3 ilacı yok. 3. Bazı diyet değişiklikleri kilo vermenize yardımcı olabilir: - Şeker ve rafine besinler yerine tam buğday gibi daha az rafine gıdaları tercih edin. - Mümkün olduğunca tuzdan uzak durun veya iyotsuz tuz tercih edin. - Bir çok çalışmada Selenyum takviyesinin kanda T4-T3 dönüşümünü arttırdığı ve kilo vermeye yardımcı olduğu bildiriliyor. - Omega-3 ve probiyotik desteği önerilmekte. - Margarinler ve tereyağ yerine bitkisel sıvı yağları tercih edin. - Su tüketimini arttırmakta fayda var. - Brokoli, lahana ve turp gibi guatrojen besinlerden uzak durun. - Günlük planlanan basit egzersizler (yürüyüş gibi) bazal metabolizma hızına da etki ederek faydalı olacaktır. Geçmiş olsun. Dr. Erkan ÖZTÜRK

4 Ekim 2017 09:53
TS
Soru Sahibi

Çok teşekkür ederim detaylı anlatımınız icin hocam.

5 Ekim 2017 06:52
Doç. Dr. Erkan Öztürk
Genel Cerrahi , Meme Cerrahisi

Rica ederim

6 Ekim 2017 09:03