as
Soru Sahibi
15 Ağustos 2015 11:06

trioid nodülü

hocam 31 yaşındayım 3 tane tiroid nodülüm vardı en büyüğü 14 mm kan değerlerim tsh 0,490 St 3 St 4 normal ANTİ TPO 47,9 ANTİ TG ANTİKOR 17.9 ÇIKTI biyopsi sonucum SOL LOB 13,6,12 MM NODÜL ADENOMATÖZ NODÜL + LENFOSİT TİRODİT BULGULAR 2 SOL LOB 10,4,8 ADENOMATÖZ NODÜL + LENFOSİT TİRİODİT BULGULAR OLGUNUN TRİODİT LENFOSİT YÖNÜNDE İRDELENMESİ DİKKATE ALINABİLİR...HOCAM DOKTORUM 2 AY YOKMUŞ BU ŞONUÇLARDA BİR SORUN VARMI TSH DÜŞÜK DEDİ AİLE HEKİMİM TRİOİD SİNTİGRAFİSİDE GEREKEBİLİR DEDİ SICAK NODÜL SOĞUK NODÜL DİYEMİ HOCAM ENDİŞELENECEK BİR DURUM SÖZ KONUSUMU SICAK NODÜL İSE TEDAVİSİ NEDİR ÇOK TŞK EDERİM YARDIMINIZ YORUMUNUZ İÇİN...

2 cevap
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Yaşar Küçükardalı
Dahiliye - İç Hastalıkları

TSH 0.2 nin altında olursa düşük kabul edilir Henüz t3 t4 te normal, antikorlar normal çıkmış ancak ultrason tiroidit ile uyumlu çıkmış. Biyopsi de yapıldığına göre sintigrafiinin çekilmesi bu aşamada tedavi açısından fayda sağlamaz. Şu an tedaviye ihtiyacınız yok ancak tiroid fonksiyonlarının nasıl seyredeceğini izlemek gerekir. önerim 3 ay sonra tsh ve t4 testini yaptırmanızdır. TSH normal olduğu sürece ilaca gerek yok. Bernce tiroidit geçirdiniz ve nodülleriniz var biyopsi sonucu da kötü değil. Yıllık ultrason izlemi ve ve tiroid fonksiyonlarının izlemi gerekir. Selam ve saygılarımla

16 Ağustos 2015 07:09
as
Soru Sahibi

hocam kocaeli üniversitesinde tsh referans değeleri 063---------4,80 benim değerimde 0490 düşük olmuyormu bu durumda tsh hocam yoksa0,2den sonrası mı düşük sayılır tşk ederim

17 Ağustos 2015 00:34
Prof. Dr. Yaşar Küçükardalı
Dahiliye - İç Hastalıkları

ister 0.6 yı isterse o.2 yi sınır alın TSH düşük sayılmaz çünkü henüz t3 ve t4 yükselmemiş. Tiroid normal çalışyor sayılır. Önceki söylediklerim geçerlidir. Selam ve saygılarımla

23 Ağustos 2015 10:07