ke
Soru Sahibi
4 Ekim 2013 10:46

tonsil ca

doktor bey merhaba benım babama 4 ay öncesinde tonsil ca tanısı konuldu.alınana parça skomuöz hücreli karsinom çıktı.cerrahi uçlar sağlamdı.boyun diseksiyonu yapıldı ve boyunda metaztas ve invazyon çıkmadı.kontrol altına alındık.ışın tedavisi verilmedi.2ayın sonunda nüks etti.yapılan yeni ameliyatın sonunda patolojik sonuç:1 nolu materyal: 0,8*0,5*0,5cm boyutlu 1 adet lenf nodu tamamı 2P 1KTA. 2NOLU MATERYAL:2*1*0,5CM BOYUTLU MATÜR YAĞ DOKUSUNDAN 0,5-0,3CM ÇAPLI MUHTEMEL 2ADET LENF NODU DİSEKE EDİLDİ.DOKU ÖRNEĞİNİN TAMAMI 2p 2KTA. 3Nolu materyal 6*5*1cm boyutlu düzensiz sınırlı kahverenkli kas dokusu izlenen doku örneğinin kesit yüzü açık kahverengi görünümündedir. 4nolu materyal 4*3*2 cm boyutlu düzensiz sınırlı doku örneğinin kesit yüzünde 3*3*2 cm boyutlu gri-beyaz solid tümoral lezyon izlendi.doku örneğinin bir kısmı 9P 9KTA. TANI:1-reaktif lenf nodu 1 adet,2.bölgede lenf nodu, 2-reaktif lenf nodları 2adet,parotis kuyruğu lenf nodu,3-reaktif lenf nodu 1 adet 3 nolu materyal. 4-sağ tonsil loju kitle eksizyonu:histolojik tip:bazaloid skuamöz hücreli karsinom. tümör en büyük çap:3cm. cerahi sınırlar:sağlam(1mm den yakın sonlanmakta) lenfovasküler invazyon :görülmedi. perinöral invazyon:görülmedi. ilkameliyatta skuamöz hücreli çıkıp iki ay sonrasında bazaloid çıkması üzdü bizi. tedavisi ne olmalı?tedavi ile birlikte hastalık durdurulabilir mi?yaşam süreleri çok mu düşük??

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Murat Emin Güveli
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Merhaba Artık radyoterapi yapılmalı ve hasta sık aralıklarla kontrole gitmeli. Lenf bezlerine sıçramaması iyi bir durum ama lokal bölgede tekrarlaması ve cerrahi sınırın yakın olması nedeniyle radyoterapi verilmeli iyi günler

5 Ekim 2013 07:03