LA
Soru Sahibi
25 Eylül 2020 03:43

Tomografi ve kabızlık

Hocam biraz uzun ancak benim için çok önemli..24 yaşındayım,Nisan ayında koronanın yoğun panik oluşturduğu dönemde;birgün nefes alırken havayı her içime çektiğimde orta dereceli öksürme isteği oluşuyodu (göğüs kafesinin üst bitimiyle başın birleştiği boğaz boşluğunun bölgesinde devamlı gıcıklık hissiyle)nefes alırken rahatsızlık hissi vardı ancak hiç öksürmem ve ateşim yoktu..nefes tuttuğumdada fazla tutamıyordum..5 6gün sonra falan dahiliyeye muayene oldum göğüs röntgeni çektiler ancak ben detay vermeden şikayetimi (nefes almada zorluk) olarak belirttim sırtımı dinlediklerindede birşey yoktu..5 gün sonra yeniden gittim yine aynı cevabı aldım ama busefer hastane ortamına girdiğim için acaba hastalık mı kaptım diye çok strese girdim (takıntılı olduğum için) ve ertesi akşam sırtımda ağrı oluştu,yemek yedikten sonra bir anda kalbim çok hızlanarak çarpmaya başladı küçük çaplı kalp krizi geçirdiğimi zannedip acile gittim nabzım *** *** **du.kalbimde sorun olmadığını söylediler geçen gün dahiliyeye solunum sıkıntısı için gittiğimi daha sonradan korkarak strese girdiğimi söyledim.Babamda acil uzmanına takıntımdan bahsetti ve Toraks BT çekildi.Ondada herşey normaldi.Daha sonradan bu nefes alırken öksürme hissinin boğazımdaki bezeden kaynaklanabiliceğini düşündüm,2 yıldır çenemin altında gırtlakta 1-2 cm lik bir beze var hocam.Şikayetimi iyi ifade edemediğimden boşuna tomografi çekilip radyasyon aldığımı düşünmek beni kahrediyor.Çünkü 5-6 yıldır iç hemoroidim var ve ayrıca sık sık kabızlık sorunu yaşıyorum takıntılı kişilikten dolayı.Ogünde kabızlığım vardı.Bağırsaklarım sorunlu olduğu için tomografideki x ışınlarından fazla etkilenip kanser olma olasılığından,ayrıca boğazımdaki bezeninde kanserleşmesinden korkuyorum hocam.Sizce benim evhamımdan dolayı tamamen boşa çekilen bir BT miydi?saygılar

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Sadi Kerem Okutur
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Maalesef sizde obsesif kaygı bozukluğu mevcut. Derdinizin devası tomografide ya da ilaçda değil. Önce iyi bir psikiyatr veya klinik psikoloğa gırünmeniz gerekiyor, yoksa tomografi dahil daha pek çok gereksiz şeyle uğraşmak zorunda kalırsınız. Geçmiş olsun. NOT: Bir kere çektirdiğiniz bir tomografiyle aldığinız radyasyon size zarar vermez.

25 Eylül 2020 10:04