KK
Soru Sahibi
8 Şubat 2018 11:22

TOMOGRAFİ SONUCUM

MERHABA DOKTOR BEY BİR KAÇ GÜN ÖNCE ÇEKİLEN TAMOGRAFİ SONUCUM ÜZERİNE BİLETAREL FRONTAL ETMOİD VE MAKSİLLER VE SFENOİD SİNÜS AERASYONLARI TABİDİR SEPTUM NAZİ ORTA HATTA İZLENMEKTEDİR. BİLATERAL VE ORTA KONAKLARDA BÜLLOZA VARSAYONU SAĞ ORTA KONKADA İSE PARADOKSAL KONKA VARSASYONU İZLENMEKTEDİR GÖRÜNTÜ ALANINA GİREN DİĞER KEMİK VE YAPILAR NORMAL SINIRLARDA İZLENMEKTEDİR DİYE BİR SONUÇ ÇIKMIŞ ACABA KONKADA İZLENİLEN BURUN ETİ İÇİN AMELİYAT GEREKLİ Mİ ÇÜNKÜ ÇOK ŞİDDETLİ BAŞ AĞRISI VE BURUN TIKANIKLIĞI YAŞIYORUM

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. Hakan Soygür
Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB

Merhaba Kübra hanım, tomografi raporunu okudum, ancak bir KBB doktorunun bu konuda size sağlıklı bir şeyler söyleyebilmesi için tomografyi doğrudan görmesi daha uygun olur. Raporda yazılı olan burun eti büyümeleri, yani Konka hipertrofisi burun tıkanıklığı yapan nedenlerden biridir ve eğer tıkanma yapan bu ise küçültürdüğünde nefes almanız daha rahat olacaktır. Bir burun ameliyatının temel hedefi baş ağrısını gidermek değildir. Ancak daha iyi nefes almanın sağlanması genellikle baş ağrısını da azaltır. Bunun dışında burun etlerinin büyük olmasının yan duvarlara temas etmesi sonucu "mukozal kontakt baş ağrısı" (MKBA) dediğimiz bir başağırısı şekli daha vardır ki, burun etleri küçültülünce yani bu durumu ortadan kalkınca ağrı azalacaktır. Size daha ayrıntılı bilgi verebilmem için muayene olmanızda fayda var, arzu ederseniz iletişim bilgilerini web sayfasında bulabilirsiniz. Saygılar, Dr. Hakan Soygür

9 Şubat 2018 08:44