OO
Soru Sahibi
27 Şubat 2017 02:22

Tiroid Nodülü

Hocam Merhaba, Babam doktorunun isteği üzerine Tiroid US çektirdi. Rapora göre şüpheli bir durum mu var? Bilgi verebilir misiniz? Saygılarımla. TİROİD USG İNCELEME Tiroid glandı; sağ lob 54x23x21 mm, 14,3 ml; sol lob 53x21x27 mm,16,0 ml dir.Tiroid gland boyutu artmıştır. Tiroid parankim ekojenitesi hafif heterojen görünümdedir. Tiroid Sol lob inferıorda büyüğü 25x17 mm boyutlarında olan birbiri ile birleşme eğiliminde kistik dejenere birkaç adet nodül izlenmektedir. Ayrıca tiroid sağ lobda 3 mm çapında hipeokoik nodül izlenmiştir. Bilateral servikal bölgede patolojik boyutta LAP saptanmadı.

1 cevap
Cevaplar (1)
Doç. Dr. Ayşe Nur İzol Torun
Dahiliye - İç Hastalıkları , Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları

Tiroid nodüllerinin nodülün yapısına bakılmaksızın boyutu 1.5 cm ve üzerinde ise biyopsi ile kötü huylu bir tümör olmadığının kanıtlanması için biyopsi gerekir.

27 Şubat 2017 08:13