ÇF
Soru Sahibi
16 Aralık 2016 15:09

Tiroid Nodülleri

Merhabalar Ayşe Nur Hanım. Annem 40 yıl önce guatrdan ameliyat oldu. Şuan 58 yaşında ve tiroid nodülleri var. TIROID RENKLİ DOPPLER USG raporunda Sub total tiroidektomi geçiren hastada; Sağ tiroid lob boyutu artmıştır. ( 61*36*26 mm ölçüldü.) Sol tiroid lob boyutu normaldir.(37*15*15 mm ölçüldü.) Sağ tiroid lobunda en büyüğü 32*24 mm boyutlarında olan düzgün sınırlı multiple heterojen ekoik solid nödüller izlendi. Sol tiroid lobunda en büyüğü 15*10 mm boyutlarında olan 4-5 adet düzgün sınırlı heterojen ekoik solid nödüller izlendi. Renkli doppler incelemede nodüllerin içerisinde ve periferinde minimal vaskülarizasyonlar mevcuttur. Bilateral CCA ve ICA larda intmal kalınlaşmlar izlendi. SONUÇ: Sağ tiroid lobunda en büyüğü 32*24 mm boyutlarında olan düzgün sınırlı multiple heterojen ekoik solid nodüller. Sol tiroid lobunda en büyüğü 15*10 mm boyutlarında olan 4-5 adet düzgün sınırlı heterojen ekoik solid nodüller, Renkli doppler incelemede nodüllerin içerisinde ve periferinde minimal vaskülarizasyonlar mevcuttur. Yazıyor. Sonuçlara göre annemin kanser olma riski nedir? Kesin ameliyat olması gerekiyor mu? İkinci bir ameliyatın riski var mıdır? Nasıl bir tedavi süreci izlemeliyiz? Rapor hakkında da bilgi verirseniz çok sevinirim. Saygılarımla.

1 cevap
Cevaplar (1)
Doç. Dr. Ayşe Nur İzol Torun
Dahiliye - İç Hastalıkları , Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları

Multinodüler guatr hastasının ultrasonografisini kendim değerlendirmeden bir şey söyleyemem ancak nodüllerin biyopsi ile değerlenditilmesi açısından bir endokrinoloji uzmanı ile görüşmenizi öneririm

17 Aralık 2016 08:34