İF
Soru Sahibi
2 Temmuz 2014 16:21

tip2 diyabet

Bilgin Bey Merhabalr. 38 yaşındayım.1,54 boyunda 78 kg dayım.geçen yıldan beri sağ böbreğimde basit kortikal kist bulgusu ile düzenli kontrollerime gidiyorum.bu yılın başında karaciğerimde yağlanma tespit edildi ve tip 2 diyabet teşhisi konuldu.şeker hastalığı adayısınız denildi.açlık kan şekerim en yüksek 168 ölçüldü.98 e kadar düşürdüm fakat diğer kontrollerimde *** *** ** gbi ölçümler çıktı.aylık düzenli kan veriyorum. Böbreğimdeki kistin izlenmesi için rutin kontrole gittiğimde ( tam batın ultrasyonumda ) sonuç kısmında : Minimal diffüz hepatomegali ,karaciğerde hafif derecede diffüz yağlı infiltrasyon ( grade 1) bulgusu yazılmış. Uroloji doktoru sadece karaciğerdeki bu yağlanam ile ilgili sportif faaliyetlere önem vermemi söyledi.İnternette araştırdığım zaman kafamın karıştığı çeşitli yorular gördüm. Karaciğerimle ilgili tümor gibi bir bulgumu söz konusu ? yoksa tip 2 diyabet hastalarının maruz kalacağı bir yağlanmamı . Bilgi vermenizi rica eder, saygılar sunarım Fatma İŞLER

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Bilgin Özmen
Dahiliye - İç Hastalıkları , Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları

Sayın İşler merhaba, Şişmanlık, tip 2 diyabet, insülin direnci ve karaciğerde yağlanma metabolik sendrom kolyesinin birer halkasını oluşturmaktadır. Bu nedenle endokrin ve metabolizma hastalıkları uzmanına müracaat etmeniz uygun olur. İyi günler. Prof.Dr.Bilgin Özmen

2 Temmuz 2014 17:02