ÇK
Soru Sahibi
12 Kasım 2015 16:28

Testis CA Kontrol

Hocam merhaba. Yaşım 27. Hocam 2013 Nisan'da sol testisim alındı, ardından 2 kür BEP, 1 kür EP aldım. Patoloji: (%40 seminom+%60 embriyonel karsinom). Hocam bu zamana kadar kontrollerimde herhangi bir sorun çıkmamıştı. En son çekildiğim Batın BT sonucumda (28/08/2015); 'PARAAORTİK LOKALİZASYONDA EN BÜYÜĞÜ 10 mm ÇAPINDA OLMAK ÜZERE YUMUŞAK DOKU DANSİTESİNDE LENFADENOPATİ İLE UYUMLU İMAJLAR TESPİT EDİLMİŞTİR' şeklinde bir sonuç çıktı. Akciğer BT ve kan değerlerim(AFP-BHCG-LDH) normal seviyede. Bu sonuçtan sonra benden PET CT istendi ve 04/09/2015 tarihinde çekilen PET sonucum tamamen normal geldi. Fakat takibimi yapan onkoloji doktorum 2 ay sonra yeniden BT ve kan sonuçlarıyla birlikte değerlendirme istedi. Bu sonuçlardan 2 ay sonra yani 09/11/2015 tarihinde çekilen Tüm Batın BT incelemesinde 'PARAORTİK VE PARAKAVAL LOKALİZASYONDA EN BÜYÜĞÜ 9mm ÇAPINDA OLMAK ÜZERE BİRKAÇ ADET YUMUŞAK DOKU DANSİTESİNDE LENF ADENOPATİ İMAJI TESTİP EDİLMİŞTİR - KARACİĞER KRANİAKAUDAL BOYUTU 17 CM OLUP NORMALDEN BÜYÜK OLARAK ÖLÇÜLMÜŞTÜR (HEPATOMEGALİ). Bunun yanında kan değerlerim normal hocam. Şimdi ortalama 2 ay arayla yapılan 3 çekim var. Hem bu kadar sık çekime girdiğim için tedirginim hem de bu son sonuçlara göre bu LAP'ların kanserle bir alakası olma ihtimali var mı? Arada çekildiğim PET sonucumun temiz gelmesi bunların önemsiz olduğuna işaret eder mi Hocam? Çok tedirginim sizden gelecek cevabı sabırsızlıkla bekliyorum. Şimdiden çok teşekkür eder, saygılarımı sunarım.

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Murat Emin Güveli
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

MERHABA BENCE DE SONUÇLAR NORMAL VE PET SONUCUNA GÖRE HASTALIK BULGUSU KALMAMIŞ. GEÇMİŞ OLSUN

27 Aralık 2015 18:21