ÖC
Soru Sahibi
27 Ocak 2014 14:25

tekrarlayan öksürük

merhabalar kızım 2010 kasım dogumlu 3 yasını doldurdu bizim 2 aydır tekrarlayan gribal enfeksiyonu yasıyoruz 10 gunde bir antibiyotik kullandıkgecti tekrarladı derken bogaz kulturu yaptırdık temiz çıktı suanda gecmeyen oksurugumuz oldu bu arada doktorumuzu degıstırdık sorunun bogazda degil nöbet seklınde oksuruk oldugu icin cigerlerden süpelenıp film cekildı filimde fazla miktarda balgam oldugunu söyledi hava makinası aldık ventolin ve flixotide nebules 0,5mg/2ml bırde cıgnemehapı sıngular ilacını kullanıdık ilacları kullanırken öksürük iyiye gitmisti bıraktıgımızda 1hafta sonra tekrar öksürük basladı doktorumuz hava makinasına tekrar devam etmemızı söyledi singulaır ilacınıda mayıs ayına kadar kullanacakmısız tüm yapılan tenkitler sonucunda alerjik astım baslangıcı oldugunu söyledi zaten kızım 1 yasında reflü rahatsızlıgından dolayı alerji testı yaptırmıstık igneler batırılmıstı sırtına bazı gıdalara alerjisi cıkmısıstı bız son aylarda alerjisi oldugu gıdalaa dikkat etmedik acaba oksurugun nedenı bu olabılırmı kullanmakta oldugumuz ilaclar kızımı saglıgına kavusturacakmı dogruyöndemi ilerliyoruz baska yapılması gereken tenkitler varmıdır lütfen sızden bır öneri beklıyorum tesekkür ederim hoscakalın

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Fazilet Karakoç
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Göğüs Hastalıkları

Merhaba, okul öncesi dönemde birçok çocukta hava yolu hassasiyeti vardır. Bu çocuklar hem sık hastalanırlar hem de bu enfeksiyonalrı takiben uzamış, öksürük , balgam ve hırıltıları olabilir. Bu çocukların bazılarında altta yatan alerjik bir zemin vardır, bazıalrında ise yoktur. Şikayetlerin ne kadar sık ve şiddetli tekrarladığına göre tedavi rehebrlerine uygun bir şeklide koruyucu bazı tedavilerin kullanılması uygun olacaktır. Redaviye rağmen şikayetleri devam eden çocukların ise eşlik edebilecek ya da altta yatabilecek bazı hastalıklar açısından araştıırlması gerekir. Bu neden ile bir çocuk göğüs hastalıkalrı hekimine başvurmanızı öneririm, slm

1 Şubat 2014 22:12