eA
Soru Sahibi
12 Ocak 2016 09:34

tekrarlayan gebelik

hocam kolay gelsin. 3 defa gebelik yaşadım. 2 sini kalp atımı olmadı için 6 haftalıkken kürtaj oldum. diğeri ise kimyasal gebelik oldu. genetik araştırmada PAI-1 4G/5G gen Motosyonuna çıktı. doktorum gebeliği çok etkilemez dedi. ama yinede önlem olsun diye aspirin verdi . aspirin ile gebelik planladık. ve gebe kalınca clexane 0.4 başladık . ama oda kimyasal gebelik oldu. sizce ne yapmalıyım.tekrar aspirin ve clexan ile deneyeyıim mi ?

3 cevap
Cevaplar (3)
Doç. Dr. Aydın Köşüş
Kadın Hastalıkları ve Doğum , Üreme Endokrinolojisi ve İnfertilite

Merhaba Ayşe hanım Tekrar gebe kalınca aspirin ve clexane kullanmanızda fayda var. Tekrar aynı şeyi yaşarsanız aşılama tarzı bir uygulama daha uygun olur. Aşılamada spermlerin daha kalitelileri bazı yöntemlerle ayıklanarak kullanılıyor. Gebeliğiniz daha sağlıklı olma ihtimali artar. Yine olmadı yine aynı şeyi yaşadızın o zaman tüp bebek yöntemiyle hem yumurtanın, hem spermin kalitelisi seçilerek embriyo oluşturuluyor. Embriyonunda en kalitelisi seçiliyor. Başarı şansınız daha yüksek olur. İnşallah bunların hiçbirine gerek kalmaz. İyi günler.

12 Ocak 2016 09:49
eA
Soru Sahibi

hocam *** *** ** tarihin de kan testi verdim. beta değerim *** *** ** çıktı. son adet tarihim 3 aralık 2015. değerlerim çok mu yeksek. doktoram gittim 5 haftalık gebelik dedi. keseyi gördük ama bebeği görmedik normal bu teşekkür ederim.

15 Ocak 2016 14:32
Doç. Dr. Aydın Köşüş
Kadın Hastalıkları ve Doğum , Üreme Endokrinolojisi ve İnfertilite

Ayşe hanım bundan sonra hcg değerinin önemi yok. Kese göründüyse bundan sonra kese takip edilecek. Bebek canlanacakmı diye bakılacak. hcg bakmanın bir anlamı yok. İyi akşamlar.

15 Ocak 2016 22:45
eA
Soru Sahibi

Hocam kolay gelsin. 3 aralık 2015 son adet tarihim. Kan tahlili verdim gebelik çıktı. *** *** ** utrosona girdim kese göründü. *** *** ** gittim. Doktor bebeği göremedi. Kesem 17 mm olmuş kese de gelişme var ama bebek görünmedi. 6 hafta 5 günlük dedi doktorum. Boş gebelik mi sizce ne yapmalıyım.

29 Ocak 2016 09:46
Doç. Dr. Aydın Köşüş
Kadın Hastalıkları ve Doğum , Üreme Endokrinolojisi ve İnfertilite

Ayşe hanım doktorunuz ne derse ona uygun hareket ediniz. İyi günler.

29 Ocak 2016 15:02