AM
Soru Sahibi
29 Mayıs 2014 23:44

sut alerjısı

merhaba hocam 2 yasında bı kızım var ve 8 ayllıkken ınek sutu alerjı teshısı konuldu ve yapılan son ıkı derı testınde cıkmıyo ve yaklasık 8 aydır fırından gecmıs sut ve sut urunlerını verıyorum herhangı bı solunum sıkıntısı olmadı dırek suttu cıg olarak verebılır mıyım ve ne zaman vermem gerekıyor hocam yapılan son derı tesdttınde ev tozu akarı cıktı suanda sprey kullanıyoruz aletle beraber ve ara ara atakları oluyo ne yapmam lazım kı sık sık ıdrar yolları enfeksıyonu gecırıyor bunun ıcın ne yapabılırm bazı ılaclara karsı alerjısı de var kı ılacan zıyade ıye gecırmemesı ıcın ne yapabılırım hocam bu arada epılepsı tanısı konuldu kac dr goturdum ve hepsıne tek tek sordum keppra 100 ml ılacla kullanmamam gereken ılaclar var mıdırve hangılerıdır bılgılendırrısenız sevınırım saygılar sevguıler

2 cevap
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Şükrü Cin
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Hematolojisi

Bu konu tamamen alerji hastalıkları uzmanını ilgilendirir. Benim bu konuda bilgi vermem doğru olmaz.

30 Mayıs 2014 19:10
AM
Soru Sahibi

tekrar merhaba hocam pekı sık sık ıdrar yolları enfeksıyonu gecırmesının nedenı ne olabılır ve suan 2 yasında ve ıdrar yaptıgı zaman acıyo dıyore vbe bezzı cıkarmak ıstıyor ıye gecırmemesı ıçın ne yapmam lazım ve popo ve genıtal bölgesının etrafı kan bırıkmıs seklınde kucuk kucuk derı altında noktalar var cevabınız ıçın sımdıden tskler sevgıler saygılar

2 Haziran 2014 00:25
Prof. Dr. Şükrü Cin
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Hematolojisi

Sanırım bebeğinizin alerjik bünyesi var. 2 yaşında hala bez kullanıyorsanız . Onun yaptığı Ara bezi Dermatiti sık İYE nuna neden olabilir. Yalnız şunuda belirteyim. Çocuğunuzda sık İdrar yolu Enfeksiyonu (İYE) geçiriyor diyebimemiz için Yapılan İdrar Kültürlerinde *** *** ** Koloniden fazla bakteri üremesi gerekir. Eğer kültür yapılmadan sadece idrarda Lokosit varlığınla İYE denilemez. Kültürlere göre deniliyorsa ozaman mutlaka incelenmesi gerekir. Böbrek Ultrosonografisi, Böbrek Fonksiyonları, Sistografi ve İVP gibi incelemeler yapılmalıdır. Ancak sanıyorum siz çocuğunuzda Ara Bezi Dermatiti var. Poposu ve genital bölgedeki döküntüleri geçirmeniz gerekir. Öncelikle bezi çıkarın kilot giydirin, Altını kuru tutun , Bephantene Krem ve Prednol krem kullanabilirsiniz. Fakat bir uzmana göstermeniz ve ona göre ilaç kullanmanız uygun olur.

2 Haziran 2014 09:40