YE
Soru Sahibi
16 Ekim 2015 09:56

sperm testi ve hormon testlerim

Biz 2011 yılında evlendik evlendiğimizden beri hiç korunmadık.ikimizde sigara kullanıyoruz ve benim kilom 114 boyum 171 eşiminde kilosu 115 boyu 186 Evliliğimizin 1. yılından sonra eşim ürolojiye gitti ve çift taraflı varikosel tehşisi konuldu.ve usg ve muayene sonrası ameliyata karar verildi 2012 Ağustos ayında 2 taraflı ameliyatını oldu, ve ameliyatın 1 yıl sonrası yani 2013 agustosta kendılıgınden hamile kaldım 5 haftalık düşükle sonuclandı kendıliğinden düşük oldu kürtaj Ya da herhangibi bir müdahale olmadan kendım düşürdüm. Sonra 2 yılı geçen süre zaarfında gebelik oluşmadı düşük sonrası.Birkaç tahlil yaptırdım 15/06/2015 adetin 3 günü yaptırmış olduğum tahlilllerim Fsh : 6,3 Lh: 12,4 Prolaktin: 9,3 Progesteron : 0,57 Tsh : 0,42 E2 : 38,4 ve bu testlerin sonrası adetin 21 günü progesteron baktırdım 1,04 cıktı doktorum dedı bu ay yumurtlama olmamıs ilaç tedavisine başladık.adetin 5 günü günü ve 9 günü klomen içtim günde 1 adet ve progestan basladık 100 mg günde 3 adet olucak sekılde 2 ay kullandım birde benim adet baslangıcından öbür adet baslangıcına 21 günde bir oluyordum düzenimde olur dıye bu ılacları basladık 2 ay kullandım sonra bıraktım ılacları adetlerım ılacı almadıgım son 3 ay 33,34,33 günde oldu. Ve adetın 3 gunu verdıgım tahlıllerın ustunden 4 ay gecmıstı ve tekrarladık testleri sonuclar bu şekilde.09/10/2015 Fsh : 6,26 Prolaktin : 13,14 Progesteron : 0,3 Tsh 0.68 E2 : 33 ve sıra eşime gelmişti oda sprem testi verdi onunda sonuçları bu şekilde hacim 2cc sperm konsantrasyonu 97 total motalite 71 hızlı hareketli %A) 2 yavas hareketli 51 yerinde hareketli 18 hareketsiz 29 normal 10 baş anomalisi 64 boyun anormanisi 16 kuyruk anomanisi 10 yuvarlak hücre (mil/ml)2,2 aglütinasyon : var sprem hazırlama iki fazlı gradient tpmmss =16,1 milyon sprem konsantrasyonu (mil/ml) 17,5 total motilite (%) 63 hızlı hareketli 2 yavaş hareketli 44 yerinde hareketli 17 hareketsiz 37

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. Evrim Aksoy
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Kabaca bakıldığında sizde polikistik over olabileceği geliyor akıla, 114 kilo gebelik için de çok sakıncalı muhakkak kilo vermelisiniz. Önce kendi sağlığınızı düzenleyip sonra gebelik planlamanız daha yerinde olur. 20-30 kilo verdikten sonra hormonlarınıza tekrar baktırın

19 Ekim 2015 14:25