CE
Soru Sahibi
10 Mart 2011 16:23

Sorumu dogru branşa mı sordugumu bilmiyorum ancak yaptırmış oldugum tahlill

Sorumu dogru branşa mı sordugumu bilmiyorum ancak yaptırmış oldugum tahlillerde  Demir bağlama kapasitesi : 625 µg/dl (N)  Kolesterol : 251 mg/dl (N)    LDL kolesterol :180 mg/dl (N) olarak normalin üzerinde çıktı. Bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler Emre

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhaba Emre bey, Yaşınız itibariyle kolesterolleriniz yüksek. Öncelikle bunları düşürmeye yönelik olarak egzersiz yapmanızı ve diyetinize dikkat etmenizi; hamurişleri, kızartmalar, fast-food gıdalar ve yağlı yiyeceklerden uzak durmanızı öneririm. Diyet ve egzersize rağmen kolesterolleriniz düşmüyorsa bir dahiliye uzmanına muayene olmanız ve onun önereceği lipid düşürücü ilaçları kullanmanız gerekir. Demir bağlama kapasitesinin tek başına yüksekliği klinik olarak anlam ifade etmez. Kan sayımı, periferik yayma, demir, ferritin değerlerinizle birlikte demir eksikliği anemisi açısından değerlendirilmesi gerekir. Demir, demir bağlama kapasitesi ve ferritin testleri için 10-12 saatlik sabah açlığı ile kan vermeye dikkat ediniz. Sağlıklı yaşamlar dilerim. Dr. Betül ALTAY ÖZER

11 Mart 2011 10:27