28 Kasım 2017 14:33

solid nodül

Ultrason sonucumda; her iki memede fibroglandüler doku artışı saptanmıştır. Her iki meme cilt altı dokuları ve retromammarian sahaları normal olarak izlenmiştir. Sağ meme saat 3 hizasında areola komşuluğunda cilt altı 18*9 mm boyutlarında iç kısmında milimetrik ekojeniteler olan hipoekoik düzensiz eko yapısında solid nodül izlenmiştir. Bu lokalizasyonda duktal yapılar ektaziktir. Her iki aksiller alanda patolojik boyutta lenf nodu saptanmamaıştır. yazıyor. Kanser riskim yüksek mi.. Fibroglandüler doku artışının kanser anlamına geldiğini yazan siteler var. Şimdiden teşekkürler...

1 cevap
Cevaplar (1)
Doç. Dr. Öner Menteş
Genel Cerrahi , Meme Cerrahisi

Merhabalar, Öncelikle geçmiş olsun. Meme dokusu yaşınız itibarı eğer doğum yapmadıysanız fibroglanduler doku niteliğinde olması normaldir. Ancak 18x9 mm olan kitlenize BIRADS kategorisi ile gruplandırılması gerekmektedir. Eğer bu kategoriyi bildirirseniz daha sağlıklı cevap verebilirim. Sağlıklı günler diliyorum

29 Kasım 2017 11:43