GA
Soru Sahibi
17 Kasım 2015 22:48

Solid kompenent

sol over icinde solid kompenent içeren53×46 mm boyutunda komplile kist nedir acaba annemin raporunda bu yaziyo ve karin ağrısı var şişlik var yarfimci olabilirmisiniz

1 cevap
Cevaplar (1)
Doç. Dr. Aydın Köşüş
Kadın Hastalıkları ve Doğum , Üreme Endokrinolojisi ve İnfertilite

Merhaba Ayşenur hanım Özellikle yaşı ileri olan bayanlarda solid komponent daha önemli. Muhakkak ultrason ile bir kadın doğumcu tarafından değerlendirilmelidir. Tek başına ultrason yetmez. Beraberinde kistin iyi yada kötü olabileceği konusunda bize fikir verebilen kan testleri var. Onlara da bakmak lazım. Sonuçlara göre kistin iyi olduğunu düşünürsek takip ederiz ancak kötü huylu olduğundan şüphelenecek olursak operasyon öneririz. Bazen iyi huylu olsada geçmeyen, ameliyatsız düzelmeyen kistler vardır. Bir kadın doğum uzmanı tarafından değerlendirilmesi lazım. Geçmiş olsun.

17 Kasım 2015 23:15