Çİ
Soru Sahibi
30 Aralık 2013 11:48

Smermiogram testi sonucu hakkında( aşılama)

4 buçuk yıllık evliyim.2 yıldır korunmuyoruz.13 ay önce horman tesi,11 ay önce smear testi,4 ay önce(folikasit,Fsh,Tsh,B12) testlerini yaptırdım sorun yok.8 ay öncede 4+3 adet kanaması ile birlikte düşdü ve kimyasal gebelik yaşadım. Eşimden spermiogram testi istediler.Erdem hastanesi Tüp bebek uzmanı sperm sayısı düşük olduğu için aşılama için yönlendirdi.Eşim devlet hastanesinde ürolok doktoruna göründü ve ikinci kez spermiogram testi istediler.Ve vorikosel için ultrasyona dediler.Ultrasyon sonucu vorikosel yok. Doktor eşime normal yolla gebelik elde edemeyeceğimizi olsada düşük ile sonuçlanır veya sağlıksız bir bebek olacağını ve aşılama yönlendirdi.Şuan doktorların bizi yönlendirmesi ile aşılama yapmaya karar verdik. Aşılama ile gebelik şansımız nedir? Smermiogram test yorumunu sizde yapabilir misiniz? geldiğimizde eşime veya bana yapılacak ekstra yapılacak test varmıdır? Aşılama ücretiniz ne kadar? ve ilk görüşmeye nezaman gelmemiz gerekir?İnternette Umut tıp merkezi hakkında yapılan yorumları okudum ve bunlar sonucunda öncelikle sizden bilgi alarak sonrasında tedavi için size gelmeyi düşünüyoruz. 1. test değerleri Abstinans Süresi:3 gün PH:8 1.cc deli sperma:*** *** ** Total sperma:*** *** ** Motilite:(hızlı ileri hareketli:%5 yavaş ileri hareketli:%10 yerinde hareketli:% 5 hareketsiz:%80 ) immotilite:%20 hareket etmeyen Vitalite:%80 hareket eden Lükosit:*** *** ** Morfoloji WHO normal yapı:%8 Anormal yapı:%92 Kruger Strict Criteria(Değerlendirilen Spermatozoid sayısı :25) Normal yapı:%2 Anormal yapı:%98 2. test değerleri Abstinans Süresi:6 gün Ph:8 WBC konst:<=1 Sperm konsantrasyonu:15,4 Hareketlilik(a+b+c)=%31,2 İleri Hızlı Hareketli(a)=%7,8 yavaş ileri hareketli(b)=%8,4 yerinde hareketlilik(15)=%15 hareketsizlik(d)x=%68,8 morf=%20,4 hareketli sperm kons=4,8 ileri hızlı spermler(a)=1,2 ileri yavaş spermler(b)=1,3 fonksiyonel sperm kons=1 Hız=5 SMI=23 Toplam Sperm=61,6 Hareketli Sperm(a+b+c)=19,2 İleri hareketli sperm(a+b)=10 Fonksiyonel sperm=4

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. Süleyman Tosun
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Merhaba , Öncelikle geçmiş olsun.Spermiyogram sonucunuzu değerlendirildiğinde sperm sayınız oldukça düşük görülüyor.Aşılamanın kendiliğinizden gebe kalma şansınızdan daha fazla bir şans getireceğini düşünmüyorum.Ancak daha önceden gebeliğiniz olduğu için eşinize destek tedavisi verilip 2-3 ay beklenebilir.Gebelik oluşmaz ise tekrar sperm degerlendirilmesi yapılarak tüp bebek tedavisi düşünülebilir.İlk görüşmelerde adetli olmanız yada olmamanız farketmiyor.İstediğiniz süreçte gelebilirsiniz.Daha önceden yaptırmış olduğunuz tahlillerle birlikte randevu alarak başvurabilirsiniz.Sizden muayene sonrası eksik tahliliniz var ise yaptırmanızı rica ederiz.Fiyatlarla ilgili olarakta kurumumuzdan ilgili bölümler ile görüşebilirsiniz. (*** *** ** 55 Neslihan Hnm. Yasemin Topçu ) Sevgiler..

30 Aralık 2013 17:00