AA
Soru Sahibi
5 Kasım 2016 21:10

sjgrön srndromu

hocam merhaba dagha öncelerde size çok soru sordum cevapladınıx twswkkur edrim bende ktrronik venözyetmezlik kuru göz en son olaralta romatizmal hastalık teshisi sjgren testi konuldu başland. iki asydır prednol 4 mg kullanıyordum plagneil kesidi sag gözde gorme sorunu olunca ımuran baslanıldı göz gecti ama sşmdi br hafta sonrada sol gxde görmer sorunu cıktı ve su an yuzxde4 80sol gözde görme kaybı var göz de göz filminde damardan ialaç verilerek ghöz anjiyosu yapışdı ve sol gözde damar tıkanıklıgı ve vaskülitler varmış göz hocası bir haftalık damlatıverip kontrol ve romotoloji sevk etti oradada prednol bir hafta 32 mg kullan dedi ve gözle beraber kontröl edecekler ama tşimdide behçet tten düşünülüyor ama paterji testinde bir sey çıkmamıştı iç hastalılkaları göz önemli olduğu için prednol 32 mg yükseltti hocam bu prednol göz sinirlerimi düzeltirmi gözüm iyilesirmi caresizim her hafta kontrole gidiyorum iki bölüme ne yapacağımı sasrdım çünkuşimdiye kadar gözümde kuru göz vardı ama çok iyuiydi şimdi bu göz sorunr çoktpo hocam bu göz sorunu behçettenmi yosa bana teshis konulan bu sjgrön sendromundanmı dır ne yapmalıyım saygılar başarılar dilerim.

2 cevap
Cevaplar (2)
Uzm. Dr. Elyesa Karaca
Dahiliye - İç Hastalıkları

Prednol den fayda göreceksin, vaskulit E bağlıdır büyük ihtimalle

9 Kasım 2016 07:08
AA
Soru Sahibi

Hocam iyi günler cevabınızı için çok çok teşekkür ederim Sizi gene rahatsızlık vereceğim ama tamam Benim vaskülitler in var ama uveit var dediler ön üveit. Ve uveitler ve vaskulit ler var dendi bu sorun Beni Behçet hastalığı düşündüruyor ama Behçet hastalığı bu sjgron hastalığın araştırırken paterji testi yapıldı bir şey çıkmadı sadece ağzındaki yaralar ve tükrük bezi biyopsisi ana kan sonucunun pozitif gelmesi ve sedumantadyin 73 Şu anda da 20'ye indim crp gene hep aynı 3.27 ama göz doktorları sende Sjgron den baska benden başka romatizma bir hastalık olabilir dedi Şimdiye kadar üveitin var mı diye göz doktorlarına baktırdım sadece 10 yıldır kuru gözüm vardı Gözümde uveitler yoktu uveitler sjgrondon olurmu Hocam beni tekrar aydınlatmaları istiyorum Hastalığım teshisiyoksa yanlışmı koyuldu Behçet olabilir mi şu anda Prednol bir hafta arayla 32 miligram 24 miligram 16 miligram 8 miligram 4miligram olarak devam edip. Birde plagneil kesilmisti inun yerine imuran kuklaniyorum Romatoloji bölümüne kontrol ve 15 güne bir de Gözde kontrole gideceğim bir de ben de Ayrıyeten iki yıldır kalp damar cerrahı tarafından kronik venöz yetmezliği var vaskülitler bununla alakalı olabilir mi beyin emarında da bir şey çıkmadı bütün tetkikler yapıldı Ama bu üveyik beni çok korkutuyor şu anda endişe içindeyim Ne yapmalıyım ne önerirsiniz Saygılar başarılar

10 Kasım 2016 17:52
Uzm. Dr. Elyesa Karaca
Dahiliye - İç Hastalıkları

Romatoloji bölümünde takipte olyeter, sorun olmaz

13 Kasım 2016 22:01