13 Haziran 2014 00:19

sayın hocam, babamın (yaş 56) tomografi sonuç raporuyla ilgili bilginizi alabilir miyim ?

karaciğer normal şekil ve boyuttadır.konturları düzgündür.karaciğer parankim dansitesi hepatosteatoza sekonder azalmıştır.karaciğer sol lobunda falsiform ligaman komşuluğunda 1.5 cm çaplı hipodens lezyon vardır.USB önerilir.vasküler yapı tabiidir...dalak normal şekil ve büyüklükte olup,konturları düzgündür. parankim sansitesi doğaldır.mide antrum kesminde 3.5 cmlik bir segmentte kalınlığı 1 cm ölçülen duvar kalınlaşması vardır.endeskopi önerilir.pankreas boyutu,konturu ve parankim dansite yapısı doğal görünümdedir.sol sürrenal bez medial krusunda 1 cm çaplı nodüler lezyon vardır.sağ sürrenal gland normal görünümdedir...sayın hocam,babamın kanser geçmişi yok.rapor beni çok korkuttu halbuki karın ağrısı nedeniyle gitmişti.size kalın harflerle yazılmış yerleri gönderiyorum.eğer bilgi verirseniz çok memnun olurum.Allah korusun kötü bir sonuçsa hemen yanına gitmek istiyorum.USG haftaya,endeskop ise bir sonraki ayın 3üne randevu verilmiş.eğer sizden bilgi alabilirsem en azından bu süreci biraz daha rahat atlatabilirim ya da şimdiden gerekli hazırlıklara başlarım.herşey için şimdiden tşk ederim. başarılar

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Abdulkadir Bedirli
Genel Cerrahi , Cerrahi Onkoloji

Karaciğerdeki lezyon ile ilgili radyoloji verileri yetersiz olmakla beraber, şüphesiz bu lezyonunun ve midedeki duvar kalınlığının aydınlatılması gerekir. Yani bu kitle malign bir lezyon mu? malign bir lezyon ise kaynağı hangi organ (mide, pankreas, kalın bağırsak gibi). Bunları öncelikle görüntüleme ve endoskopik yöntemleri ile değerlendirmek ve tanının bu işlemlerle konulması sağlanır. Eğer hala şüphe var ve net tanı konulamıyorsa karaciğer biyopsisi ile tanı konulmalıdır.

18 Haziran 2014 21:18