TK
Soru Sahibi
15 Ağustos 2015 03:47

Saygıdeğer hocam bilgi talebi, lütfen...

Saygıdeğer hocam annemden uzaktayım, kendisine 2 ay önce yumurtalık kanseri teşhisi konmuş ve kemoterapiye başlamış, benden gizlenen şeyler var, sizlere sorum şudur, 3 ay önce olduğu myom ameliyatı sonucu alınan yumurtalıkta ameliyat sonrası patolojide tesadüfen tespit edilen bir tümör bulunmuş ve hemen girdiği pet testinde vücudun hiçbir bölgesine dağılma olmadığı görülmüş ancak agresif bir tümör olduğu için hemen kemoya başlatılmış, acaba bundan sonra annemi neler bekliyor, vücuda dağılmadan alınmış olmasına ve kemoya hemen başlanmasına rağmen, olumsuz bir son mu bekleniyor bu hastalıkta, annemin yaşı 62 ve kemo süreci son derece rahat geçiyor....muhtemel gelişmeler neler olabilir, benden gizleniyo...

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Tevfik Güvenal
Kadın Hastalıkları ve Doğum , Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi

Kutlu bey, annenizin durumu ile değil de genel olarak over yani yumurtalık kanseri ile ilgili birşeyler söyleyebilirim. Over kanserlerinde öncelikle evresinin iyi belirlenmesi gerekir. Bunun için ilk ameliyatı önemlidir. Eğer ilk ameliyatında bu yapılmamış ise evreleme için ameliyat edilmelidir. Hiçbir görüntüleme yöntemi günümüzde over kanserinin evresini cerrahi kadar net belirleyemez. Cerrahi sonrası ise hastaya kemoterapi verilir ve takip edilir.

22 Ağustos 2015 15:20