BM
Soru Sahibi
3 Eylül 2014 00:16

Sarılık ve Emzirme

Doktor bey öncelikle iyi çalışmalar diliyorum. Açıklamalarım biraz uzun ama ben dikkatle okuyacağınızı ve cevaplayacağınızı ümit ediyorum. Çünkü inanın vereceğiniz cevaplar bizim için çok önemli. Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim. Bizim yaklaşık 3 haftalık bir bebeğimiz var. Eşim sezeryan ile doğum yaptı.Hastanede biz çok istemesekte annenin sütü az gelir diye sarılık olmaması için arada mama verildi.Eve gittiğimizde sürekli emzirmeye çalışmamıza rağmen ve süt yaptığı düşünülen bütün besinleri almamıza rağmen ilk hafta eşimin çok az( Yaklaşık toplam 10-15ml)sütü geldi. 1 Hafta sonra kontrole gittiğimizde bebeğimizin doğum kilosu olan 3500 gramdan 2950 grama düştüğünü ve sarılık olduğunu öğrendik. Bilirubin değeri 18 çıktı, bir gün fototerapi gördük ve sonraki gün değer 10 a düştü. Sarılığının tekrar artmaması için doktorumuz beslenmesine dikkat etmemiz gerektiğini ve anne sütüne ek olarak 30-40 ml mama vermemiz gerektiğini söyledi. Şimdi ise hala 2-3 saatte biz emzirmesine rağmen en fazla 30 ml kadar çıkıyor ve biz ek olarak gündüzleri 5-6 saatte geceleri 3-4 saatte bir 40-50 ml mama vermeye devam ediyoruz. 1-)Mama vermeden, anne 1-3 saatte bir sadece emzirse bebeğimiz 30 ml süt ile doyarmı ya da doymaz ise sarılık tekrar artar mı? 2-) Sarılık riski ne zamana kadar devam eder? 3-) Ne zamana kadar mama vermeye devam etmeliyiz? 4-) Bebeğimiz annesini emerken 2-3 dk sonra hemen uyuyor. Bunun sebebi nedir ve ne yapılabilir? 5-)Anne sütünü arttırmak için ne yapabiliriz?(Beslenme tavsiyelerinin tamamını uyguluyoruz)

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Erdal Erginer
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

SARILIK RİSKİ ARTIK YOK.1 AYDAN SONRA DEVAM EDERSE UZAMIŞ SARILIK YÖNÜNDEN ARAŞTIRILMASI GEREKİR.ANNE SÜTÜ SAĞILARAK DEĞERLENDİRİLEMEZ.EMDİKÇE GELMEYE DEVAM EDER.O NEDENLE İLLA MAMA VERMENİZ GEREKMİYOR.KİLO KONTROLÜNE GİDİN.EĞER FAZLA KİLO ALDIYSA MAMAYI KESİN.

3 Eylül 2014 13:15