YK
Soru Sahibi
25 Mayıs 2018 21:14

Sağ diz travma, emar sonuç yorumlama

İyi günler. Halı sahada futbol oynarken sağ diz sakatlanması yaşadım. Sağ ayağımı yere basmam esnasında vücudun dönmesi ve ayağımın sabit kalması ile kütürtü sesi duyuldu ve sakatlandım. Doktor tarafından yapılan fiziki muayenede ön çarpraz bağımın kopmuş olabileceğini kesin sonucun emar ile belli olacağı söylendi. Emar sonucumu aşağıda belirtiyorum. Bu sonuca göre dizimdeki prpblem nedir. SAĞ DİZ MRG TETKİK SEKANSLARI: Sagital planda 4 mm. kesit kalınlıkta T2 ağırlıklı TSE, Koronal planda 4-5 mm. kesit kalınlıkta T1 ağırlıklı SE, IR-TSE, Aksiyel planda 4 mm kesit kalınlıkta yağ supresyonlu T2 ağırlıklı TSE, Sagittal T2 3D GRE Tibial plato posteriorda ve lateral femoral kondil orta anterior kesimde subkondral alanda ödem ile uyumlu sinyal değişiklikleri izlenmektedir. Femur lateral kondilde milimetrik boyutlu kompakt kemik adacığı izlenmektedir. Tibiofemoral eklem aralık genişliği normal olup interkondiler notch seviyesinde kartilajda ondülarite dikkati çekmektedir. Patellofemoral eklem ilişkisi ve eklem yüzleri tabiidir. Patella ve troklear kartilaj kalınlığı ve sinyal intensite dağılımı normaldir. Patellar ligaman kontur, kalınlık ve sinyal yoğunluğu normaldir. Medial patellar plika izlenmektedir. Medial ve lateral menisküs doğal morfoloji ve sinyal dağılımı göstermektedir. ACL trasesi boyunca iç intensitesi artmış olup femur yapışma yeri seviyesinde bütünlük kaybı göstermektedir. PCL, medial ve lateral kollateral ligamanların trase, kontur, kalınlık ve sinyal intensiteleri tabiidir. Artiküler sıvı miktarında hafif artış, suprapatellar hafif bursal effüzyon mevcuttur. Popliteal fossada periartiküler yumuşak dokularda ödem izlenmektedir. MRG YORUM: *Medial patellar plika *İnterkondiler notch seviyesinde kartilajda düzensizlik *Tibial plato posteriorda ve lateral femoral kondilde subkondral ödem *ACL'de parsiyel rüptür *Popliteal fossada periartiküler yumuşak dokularda ödem Şimdiden teşekkürler

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. Hüseyin Başaran
Ortopedi ve Travmatoloji

Öncelikle gecmis olsun. Her vakada oldugu gibi bu vakada da hastayi gorup muayne etmek onemlidir. Su asamada mr sonucunuza gore sorunuzu cevaplamaya calisacagim. Mr sonucunuzda iki parcadan olusan on capraz baginizin birinin kopuk oldugundan bahsetmekte ayrica kemik yuzeylerinde travmaya bagli olarak odemden bahsetmekte. Yasinizi ve aktivite duzeyinize bagli olarak cerrahi veya cerrahi disi tedavi protokolune doktorunuz karar verecektir. Dizde bir guvensizlik durumu bosluga basma vb sikayetler varsa ve yasiniz da gozonune alininca spor ve aktiviteye devam edeceginizi dusunerek cerrahi on planda dusunulebilir ama en dogru karari sizi goren ve degerlendiren doktorunuz verecektir.

27 Mayıs 2018 11:44