CM
Soru Sahibi
7 Mayıs 2018 17:39

Sağ diz problemi

2 yıl önca sağ ön çapraz bağ ameliyatı olmuştum. Uzun süredir ağır spor yapmıyordum buna rağmen dizimde hâlâ ağrı hissediyordum. Ameliyat sonrası ilk defa 1 ay önce halısahaya gittim dizim kayıp kırılacak gibi oluyordu ağrıdan maçı yarıda bıraktım dizim şişti mr çektirdim. Sağ diz mr sonucum (sadece siyah yazıyla yazılmış kısımları gönderiyorum); Medial menisküs anterior hornu normal olup, posterior horn infeirorunda menisektomi ile uyumlu wetch görünümü izlenmektedir. Tibia medial plato anteriordan başlayıp subeminencial bölgeden geçip interkordinel notch'tan devam edip lateral kondil latelarine uzanan anterior çapraz bağ greftine ait görünüm izlendi. Greft bağ intakt olarak izlenmektedir. Popliteal fossada medialde sagittalde 20x12 mm boyutunda Baker kistine ait görünüm izlenmektedir. Bunlar ne demek ve futbol oynamama ya da spor yapmama engel bir durum var mı hocam ayrıca dizimden ses çıkıyor yürürken

2 cevap
Cevaplar (2)
Op. Dr. Yusuf Ziya Karaca
Ortopedi ve Travmatoloji

Öncelikle geçmiş olsun.şikayetlerinize göre çapraz bağınızda elongasyon dediğimiz gevşeklik aklımıza geliyor. Bağ mr da sağlam görünsede bağın gerginliğinin azalmasına ve boyunun uzamasına bağlı olarak dizde boşluk ve güvensizlik hissi oluşabilir. Diğer ihtimal quadriceps kaslarının güçsüz olması yani uyluk ön kısmındaki kasların güçsüz olmasıda aynı şikyetlere yol açabilir. Muayene edilmesi gerekir.baker kisti sorun oluşturacak boyutta değil.menisküs yırtığınıza müdahele edilmiş bunda problem yok. Sizin öncelikle muayene olmanız ve sonuca göre fizik tedavi yada yeniden çapraz bağ rekontstruksiyonu yapılması gerekebilir

7 Mayıs 2018 18:28
CM
Soru Sahibi

Vakit ayırıp cevapladığınız için çok teşekkür ederim Yusuf hocam Allah kolaylık versin

10 Mayıs 2018 13:57
Op. Dr. Yusuf Ziya Karaca
Ortopedi ve Travmatoloji

Rica ederim tekrar geçmiş olsun iyi günler

10 Mayıs 2018 14:10