çH
Soru Sahibi
26 Ocak 2018 00:54

Safra kesesi kanseri

merhaba babaannem geçen hafta safra kesesinde taş olduğu için ameliyat oldu. ameliyat kapalı şekilde yapıldı ve ameliyattan çıkan taşlar doktor tarafından patolojiye gönderildi. patoloji sonuçları şu şekilde : makroskobi: açılmış olarak gönderilen 8.5 cm uzunluğunda 4 cm çapında safra kesesi. kesitinde 3 ve 0.3 cm çaplarında taşlar içerdiği, mukozanın düzensiz olduğu, cerrahi sınırla 1 cm mesafede ve fundusa yakın bölgede 2,5 x 2 cm'lik bir alanda duvarın 1.5 cm kalınlık gösterdiği dikkat çekti. mikroskobi: cerrahi sınırdan HKİ: Yüzeyde TKPE ve altında mükoz gland yapıları görülmektedir. bu bölgeye yakın alanlarda tümöral infiltrasyon görülmektedir. lezyondan HKİ : YÜzeyde tek katlı prizmatik epitel ve epitel altında tümöral infiltrasyon görülmektedir. tümör hücreleri anizositoz, anizokaryoz gösteren, hiperkromatik nükleuslu, atipik epitelial karakterde hücreler olup, düzensiz solit ve küçük alanlarda grandüler yapılar yapmaktadır. arada geniş tümör nekrozu,perinöral invazyon ile polimorf nüveli lökositlere rastlanmaktadır. yapılan immünhistokimyasal incelemede PAN-CK pozitif; Vimentin ve LCA negatif boyanmıştır. Tanı: - Az Diferansiye adenokarsinoma - abseleşme ve akut atak gösteren kronik kolesistit - kolelithiazis - rezeksiyon materyali; safra kesesi İmmünhistokimyasal inceleme : PAN-CK, LCA ve Vimentin Yorum : -Lezyon çapı :2,5x2x1,5 cm -grade :III -Perinöral invazyon :+ -Vasküler İnvazyon : - -Cerrahi sınır : Temiz -Lezyon-CS mesafesi :1 cm -Lezyon derinliği: Tüm tabakalar İnfiltre Bu sonuçlara göre durumu nedir ? doktoru birşey söylemedi ve tıp fakültesi hastanesine onkoloji bölümüne sevk etti . sizin görüşleriniz nedir acaba şimdiden teşekkür ederim.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Sadi Kerem Okutur
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Merhaba, safra kesesi kanseri agresif bir tümördür. Yapılan ameliyatta cerrahi sınırların temiz olması önemlidir. En kısa zamanda onkoloji bölümüne başvurmanızda fayda var. YApılmadıysa hastalığın evrelemesi yapılmalıdır (PETCT, tomografi veya MR ile). Sonrasında kemoterapi ve belki radyoterapi uygulanması gerekecektir. Geçmiş olsun.

26 Ocak 2018 08:53