EM
Soru Sahibi
23 Nisan 2018 20:20

Safra kesesi ameliyati

2 ay once iltihaplanmis safra kesesi ameliyati oldum ancak agrilarim gecmedi endoskopi yapildi bol miktarda safra oldugu tespit edildi daha sonra doktor mideme bir hortum ile safrayi cekti 750 ml kadar safra cikti ama agrilarim hala devam ediyor profa gozuktum en son ancak oda peptik ulser dedi mide koruyucu kullaniyorum ama agrilarim azalmadi lutfen bana yol gosterin agrilarim gecmiyor.

3 cevap
Cevaplar (3)

Öncelikle geçmiş olsun demek istiyorum. Sizin şikayetleriniz, kısa mesajınızdan anlayabildiğim kadarı ile, normalde onikiparmak bağırsağından aşağı doğru akması gereken safranın, ters yönde ilerleyerek yukarı doğru midenizin içerisine gelmesi (safra raflüsü) ve orada bir nevi mide iltihaplanması yapmasına bağlı. Tıbbi ismi "Alkalen reflü gastritis". Bu durum safra kesesi ameliyatlarından sonra yada zaman zaman değişik nedenlere görülebiliyor. Mevcut kullandığınız ilaçlarınız ve endoskopi raporunuz ile birlikte konunun uzmanı bir Genel Cerrahi yada Gastroenteroloji uzmanına görünürseniz size yardımcı olacaklardır. Saygılarımla

18 Mayıs 2018 10:47
EM
Soru Sahibi

Hocam ; safra reflüsü teşhisi kondu ameliyattan sonra ursactive kullanmaya başladım ama ağrılarım geçmedi ve doktorum midemdeki safrayı hortum yardımıyla aldı ancak agrılarım geçmiyor pantpas ve antepsin kullanıyorum ama terleme göğüs altında sırta yansıyan ağrılarım devam ediyor peptik ülser tanısı koyuldu en son 3 aylık tedavinin 1 buçuk ayını tamamladım ama bir ilerleme yok. beni yönlendirirseniz çok sevinirim. Saygılarımla...

28 Mayıs 2018 22:25

Merve geçmiş olsun, Bu gerçekten zor bir durum, safranın mide içerisine doğru geri kaçmasına bağlı mide iltihaplanması (Alkalen reflü gastritis). Dr arkadaşımızın önerdiği; Sabah akşam aç karnına Pantpas ve sabah akşam tok karna 2 şer adet Ursofalk tedavisine devam et. (Bu durumda Antepsin in yararı olmayabilir) Sana dokunduğunu tespit ettiğin yiyeceklerden uzaklaşmaya çalış. Eğer bu şekilde, sonuç alamazsak safrayı mideden uzaklaştıracak bir ameliyat gerekli olabilir. Saygılarımla Dr Aydın Dalgıç

28 Mayıs 2018 22:41
EM
Soru Sahibi

Hocam cevap verdiginiz icin cok tesekkur ederim . Ameliyattan 1 ay kadar sonra safra sivisini doktorum midemden bir hortum ile aldi ancak daha sonra bulantilarimda baslayinca bir gastroentoloji profesorune gozuktum kendisi peptik ulser dedi ve ursactive icmemem gerektigini soyledi ancak agrilarim gecmiyor hatta daha sık olmaya basladı. Safra kacagi devam ediyor olabilir mi ? Genel cerrahi hekiminemi gozukmeliyim. Ilacimi duzenli icmeme ve yediklerime son derece dikkat etmeme ragmen sikayetlerim devam ediyor gitgide kilo kaybediyorum. Sizi rahatsiz ediyorum ama bu durumla ilgili caresiz kalmis durumdayim.

29 Mayıs 2018 00:00

Merve istersen önerdiğim tedaviyi bir müddet kullan, Şikayetlerinde düzelme olmaz ise, ameliyat gündeme alınabilir.

29 Mayıs 2018 00:23