ss
Soru Sahibi
28 Eylül 2014 00:52

safra kaçagı hk

iyi günler sayın hocam izninizle annemin safra ameliyatıyla ilgili sorum olacaktı size. annem safrasında taş olduğu için ameliyat edildi ancak anormal bir durum gelişti 2 gün içinde taburcu olup gitmemiz gerekirken drene gelen safra kaçağı veya akıntısından dolayı tam 4 gün boyunca drenin dolmasına (1500 cc-2000cc civarı) şahit olduk ve hastahanede müşahede altında kaldı annem... Ancak 5. gün dren 24 saat içinde 100 cc kadar düştü yani azaldı. Doktor bey mrcp ve ultrasondan sonra annemi izinli olarak drenle eve göndermeye karar verdi. Mrcp ve ultrasonun temiz olduğu ve sızıntının karaciğerde her insandan olmayan doğuştan olan bir damar veya kanalcık gibi bir şeyden olabileceğini söyledi ve endişeye gerek olmadığını iddia etti. bu durumumuzu değerlendirir misiniz yapmamız gereken acilen bir şey var mı Sayın hocam.

1 cevap
Cevaplar (1)

Geçmiş olsun, safra kesesi ameliyatından sonra safra kaçağı görülebilir, bu hastaların bir bölümünde sebep "karaciğer yatağından safra kaçağı" dır, şayet cerrah bunu saptamışsa hastanın drenle birlikte beklemesi ve safra kaçağının izlenmesi sık yapılan bir uygulamadır, gelişmelere göre değişik tedavi yaklaşımları yapılabilir veya kaçak kendi-kendine azalarak kapanabilir. Bence cerrahınız ile yakın iletişimi sürdürünüz, şunu da biliniz ki, teorik olarak bu tip bir komplikasyon safra kesesi için ameliyat olan her hastada görülebilir, sağlık dileklerimle...

28 Eylül 2014 23:42