AM
Soru Sahibi
6 Mayıs 2016 02:35

RECURRENT OVER CA

HOCAM MERHABA; HASTAMIZI JİNEKOLOJİK ONKOLOJİ MUAYANESİ SONUNDA AMELİYAT YAPILDI. PARAORTİK KAYITLI; TOPLUCA 3X2X1,5 CM BOYUTLARINDA PARÇALAR HALİNDE YAĞDAN ZENGİN DOKULAR OLUP BİR KISMI 4P 4K TAKİBE ALINDI(4 ADET LENF NODU GÖRÜNDÜ). TANI METASTATİK KARSİNOM 3 ADET LENF NODU GORULDU. EKSTRADONAL YAYILIM VAR. SERBEST TÜMOR NODÜLÜ İZLENDİ. MORFOLOJİK BULGULAR EŞLİĞİNDE DEĞERLENDİRİLDİĞNDE PRİMER OVARYAN SERÖZ KARSİNOM METASTAZI İLE UYUMLUDUR. HASTAYA AİT DİĞER MATERYALLER VEN ALTI EKSİZYONEL BİYOPSİ.YAĞ NEKROZU, YABANCI CİSİM REAKSİYONU. İLK DEFA METASTATİK LENF NODLARI ALINDI. 4. TÜR KEMOTERAPİ OLARAK NE YAPILABİLİR ?

2 cevap
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Mustafa Özdoğan
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Merhaba. Öncelikle çok geçmiş olsun. Tedavi önerisinde bulunabilmek için ne zaman tanı aldığı, ne zaman ameliyat olduğu, ameliyat öncesi veya ameliyat sonrası kemoterapi alıp almadığı, son çekilen PET/BT veya tomografi sonucu bilinmelidir.

6 Mayıs 2016 18:51
AM
Soru Sahibi

*** *** **/05/2013 CA *** *** ** CA *** *** ** ÖLÇÜLDÜ. TORAKS, BOYUN CT NORMAL. ENDOKSOKOBİ: GASTRİK. KOLONOSKOBİ: İÇ HEMOROİD. HASTALIK ÇIKTIĞINDA İLK PET CT 05/06/2013 L2 - 4 VERTABRE SEVİYESİNDE SAĞ LOMBER KONGLOMERE LENF NODLARINDA SUV MAX 16,9 PATOLOJİK AKULAMASYONU İZLENMEKTEDİR. 27/08/2013 ÜST ALT DİNAMİK DİFFÜZYON MR: SAFRA KESESİ TAŞ, PARAORTİK, İNTEREOKAVAL ALANDA BÜYÜĞÜNÜN KISA ÇAPI 17 MM T2 DE HİPERİNTENS MULTİPLE LENF NODU GÖRÜLDÜ. SAĞ İNTERNAL İLİAK DAMARLAR MEDİAL KOMŞULUĞUNDA 19X12 MM ÇAPLI OVAL T2'DE HİPERİTENS İYİ SINIRLI KİTLE LEZYONU MEVCUTTUR.24/12/2013 SAĞ OOFEREKTOMİ MATERYALİ YÜKSEK DERECELİ SERÖZ ADENOKARSİNOM AORT BİFURKASYON KOMŞULUĞU METASTATİK LENF NODU. 29/01/2014 TAH+BSO,APENDİKS,OMENTUM,BİLETERAL LENF NODU. TANI: KRONİK SERVISIT, SENIL KİSTİK ENDOMETRIUM, ENDOMETRİAL POLİP, KORPUS ALBİKANSLAR SAĞ VE SOL OVER, KONJESYONE TUBA UTERİNA KESİTLER, KONJOKSİYONE FIBROADIPO DOKULAR,OMENTUM, SAĞ PARYETAL PERİTON, SOL PARYETAL PERİTON, ENFLAME VE KANAMALI FIBRAADIPO DOKULAR MESANE ÜZERİ PERİTON. REAKTİF LENF NODLARI, KONJOKSİYONE APENDİKS. 26/11/2015 SECOND LOOK LAPAROTOMİ PARAORTİK VE SAĞ İLİAK METASTATİK LENF NODLARI ALINAMADI. 18/04/2016 PARAORTİK KAYITLI; TOPLUCA 3X2X1,5 CM BOYUTLARINDA PARÇALAR HALİNDE YAĞDAN ZENGİN DOKULAR OLUP BİR KISMI 4P 4K TAKİBE ALINDI(4 ADET LENF NODU GÖRÜNDÜ). TANI METASTATİK KARSİNOM 3 ADET LENF NODU GORULDU. EKSTRADONAL YAYILIM VAR. SERBEST TÜMOR NODÜLÜ İZLENDİ. MORFOLOJİK BULGULAR EŞLİĞİNDE DEĞERLENDİRİLDİĞNDE PRİMER OVARYAN SERÖZ KARSİNOM METASTAZI İLE UYUMLUDUR. HASTAYA AİT DİĞER MATERYALLER VEN ALTI EKSİZYONEL BİYOPSİ.YAĞ NEKROZU, YABANCI CİSİM REAKSİYONU. KEMOTERAPİ OLARAK 1. BASAMAK KARBOPLATİN + PAKLİTAKSEL, 2. BASAMAK ALTUZAN + KARBOPLATİN, GEMZAR 3. BASAMAK CAELYX 4 KÜR SONRASI AMELİYAT OLDUK. JİNEKOLOJİK ONKOLOJİ HEYETİ BİZE HAFTALIK TOPETEKAN VE 21 GÜNDE 1 KARBOPLATİN ÖNERİLDİ. SİZİN GÖRÜŞÜNÜZ NEDİR HOCAM ?

10 Mayıs 2016 21:00
Prof. Dr. Mustafa Özdoğan
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Tekrar merhaba. Şimdiye kadar yapılan tedavilerin ve yaklaşımların doğru olduğunu görüyorum. Şimdiye kadar çoklu kemoterapiler de görmüşsünüz. Over kanseri için bu aşamadan sonra etkinliği net olarak kanıtlanmış bir kemoterapi malesef yok. Fakat farklı kliniklerde farklı kemoterapi rejimleri uygulanabilmektedir. İkinci görüş için başka bir merkeze başvurmanızı öneririm.

13 Mayıs 2016 16:22