ÖA
Soru Sahibi
31 Ocak 2017 10:24

Radyoaktif İyot Dozu

Hocam iyi günler. 1. İyi differansiye folliküler tümör. Tümör 3 cm boyutunda olup multiple alanlarda kapsül invazyonu mevcuttur. Vasküler invazyon görülmemiştir. Bulgular minimal invaziv folliküler karsinom ile uyumludur. 2. Folliküler varyant papillermikrokarsinom, istmus Tümör 0,9 cm boyutunda olup kapsüle dayanmış olmakla birlikte troit kapsülü intakttır. Hocam yukarıda patoloji raporuna istinaden 04 Ocak 2017 tarihinde troit bezimin tamamı alındı. Radyoaktif iyot tedavisi için hastaneye müracaat ettiğimde 5 ay sonrasına randevu tarihi verildi ve 100 mci dozunda radyoaktif iyot verileceği söylendi. Verilen randevu tarihinin çok geç olması nedeniyle başka bir hastaneye müracaat ettim ve 2 ay sonrasına randevu aldım ve burada da 150 mci dozunda iyot verileceği söylendi. Hastanelerin patoloji raporuna göre farklı dozaj vermelerinin sizce nedeni nedir? Verilecek olan radyoaktif iyot dozunun fazla olması daha mı yararlı olur? Fazla dozaj verilmesinin zararları nelerdir? Teşekkür ederim.

6 cevap
Cevaplar (6)

Ahmet Bey iyi günler dilerim. Sorularınızın cevabı için operasyon sırasında lenf bezi çıkarılıp cikarilmadigini ve operasyondan sonra tiroid sintigrafisi çekilip çekilmediğini bilmem gerekmektedir. Yanıtınızı bekliyorum. Doc. Dr. Füsun Aydoğan Selamlar

31 Ocak 2017 12:48

Ahmet Bey iyi günler dilerim. Sorularınızın cevabı için operasyon sırasında lenf bezi çıkarılıp cikarilmadigini ve operasyondan sonra tiroid sintigrafisi çekilip çekilmediğini bilmem gerekmektedir. Yanıtınızı bekliyorum. Doc. Dr. Füsun Aydoğan Selamlar

31 Ocak 2017 12:48
ÖA
Soru Sahibi

Hocam öncelikle ilginiz için teşekkür ederim. Operasyon sırasında lenf bezi çıkarılıp çıkarılmadığı hakkında doktor tarafından herhangi bir bilgi verilmedi. Sadece bölgenin güzelce temizlendiğini söyledi. Operasyondan sonra sintigrafi de çekilmedi. Sintigrafi çekilmeden direkt radyoaktif iyot verilmemeli mi?

1 Şubat 2017 10:40

Sayın Ahmet Bey Lenf nodu çıkarıldı ise pataloji raporunda bahseder. Eğer yoksa çıkarılmamış demektir. Bu konularda hastaya göre karar vermek gerekmektedir. Operasyon sonrası tiroid sintigrafisi çekilmesini öneririm. Sizin için 4 şubat sonrasında. Rezidü doku hakkında fikir sahibi olabilmek için. Ayrıca ailenizde bu tur rahatsızlığı olan var mi Onkolojide bütün güncel yaklaşımlar artık hastalık değil hastaya göre tedaviyi önermektedir. Selamlar. Sağlıklı günler dilerim Doc.Dr. Füsun Aydogan

1 Şubat 2017 19:42
ÖA
Soru Sahibi

Hocam 7 mart 2017 tarihinde gülhane de 150 mci dozunda radyoaktif iyot alacağım. Bu doz uygun mu sizce?

2 Şubat 2017 11:27

Yaşınız ve diğer faktörler göz önüne alındığında yanlış bir doz olmaz kanaatimce Tedavi sonrası tarama sonucunu bildirirseniz sevinirim Geçmiş olsun. Selamlar Doc Dr Füsun Aydogan

2 Şubat 2017 21:42
ÖA
Soru Sahibi

Hocam 100 mci İ131 tedavi sonrası yapılan tüm vücut tarama sonucu : troit lojunda rezidü doku ile uyumlu uptake izlenmiştir. Radyo aktif iyot almadan önce vermiş olduğum kan tahlili sonuçlarım ise T3 0,65 (2,04-4,4), T4 0,11 (0,93-1,7), TSH 189,9 (0,27-4,2), Tiroglobulin <0,20 (1,6-59,9), Anti TG <10,*** *** **) Sonuçlarımı değerlendirirseniz sevinirim. Doktor herhangi bir sıkıntı yok 6 ay sonra kan tahlili ver dedi. Metastaz durumu 6 ay sonra belli olur dedi. Bu sonuçlardan belli olmuyor mu metastaz olup olmadığı? Saygılar hocam.

22 Mart 2017 21:59

Sayın Ahmet Bey Öncelikle geçmiş olsun Bence radyoaktif iyot tedavi dozunu z çok başarılı bir seçim. Taraması beklenildiği gibi ve eldeki verilerle metastazınızın olmadığını düşünüyorum. İlanınızı aksatmadan ilk üç yıl doz ayarı çok önemli Geçmiş olsun Sağlıklı günler Doç. Dr. Füsun Aydoğan

23 Mart 2017 20:21
ÖA
Soru Sahibi

Sayın hocam 100 mci radyoaktif İyotu 07 mart ta aldım. 2 çocuğum var 3 ve 6 yaşlarında. Acaba üzerimdeki radyasyon geçmiş midir? Çocuklarıma yaklaşabilir miyim artık?

23 Mart 2017 23:24

Tabiki çocuklarınızla vakit geçirebilirsiniz. Ancak ay sonuna kadar aynı odada uyumamanız daha iyi olacaktır. Sağlıklı günler dilerim Doç. Dr. Füsun Aydoğan

24 Mart 2017 04:37
ÖA
Soru Sahibi

teşekkür ederim ilginiz için hocam

24 Mart 2017 15:13

Selamlar

24 Mart 2017 16:55