AN
Soru Sahibi
8 Ocak 2018 22:08

Prolaktin yüksekliği

Hocam merhaba. Ben 33 yaşındayım. Sekiz aydır yumurtlama takvimine göre korunmasız bi şekilde olmasına rağmen hamile kalamadım. Bunun üzerine kadın doğum uzmanına başvurduk. Eşimin ve benim tüm testlerimiz normal çıktı. Ancak benim prolaktinim adetin ikinci günü yapılan testte 32.9 çıkınca doktor dostinex verdi pazartesi ve perşembe yarım doz. Başka yaptırmam gereken test varmıdır. Birde bu seviyede hormon hamileliğe engelmidir? Ayrıca ailemde kalıtsal tiroid rahatsızlığı var. Bende de hormonlarıma etki etmeyen en büyüğü 2.5 cm çapında çok sayıda nodül mevcut. Endokrin doktoru ameliyat öneriyor. Ben ise o süreci bildiğim için hamilelik yaşamadan ameliyat olmak istemiyorum bu konudaki öneriniz nedir.

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. Şerife Dikayak
Kadın Hastalıkları ve Doğum , Üreme Endokrinolojisi ve İnfertilite

Çok geçmiş olsun, evet süt hormon yüksekliği gebeliğe engel olabilir. Guatr testlerinizi de dikkat li takip edin ve 12 aya tamamlayın bu süreyi. Bol şans diliyorum, geçmiş olsun.

14 Ocak 2018 18:43