TM
Soru Sahibi
13 Temmuz 2016 13:05

prolaktin yüksekliği

17 yaş 4 gün 55 kg erkek sol göğüste büyüme ve kızarıklığı banyo sonrası yeni farkettik ancak çoculk çocuklultan beri fartklı olduğunu söylemektedir. iki aydır spora gitmekte ve spordan sonra iki göğüs arasında farkın belirgin şeklinde arttığını söylemektedir.testler yaptırdık serbest t4,tsh,serb t3,vitb12,cpr,sedimantasyon normal sınırlarsda olup prolaktin değeri 13.7 dir. referans değerlerin düşükte alt yüksekte ise üst referans değerler parantez içinde yazılmış ve şöyledir: mchc 31.4 (31.8), rdw12.01 (12.4),olup referans değerlerden düşük ayrıca rbc 5.9 (5.29),lym#2.4 (2.18), hct54.81 (43.5), hgb17.4 (14.5),mcv 92.21(89.2)referans değerlerden düşüktür. yaklalşık 10 yıl önce boyun lenflerinde şişme ve ocak 2016 da kaşık lenfde şişme oldu ve konuda takip edildi önemli birşey olmadığı belirtildi. prolaktin değeri erkek için fazla mi ? yüksekliği önemli mi? önceki lenf şişmeleriyle bir bağlantısı olabilir mi? hocam acil cevap lütfen teşekkürler. not: iki aydır demir düşüklüğü (ferro sanol duodenal 1x1) ve d vit düşüklüğü nedeniyle (d vit 3 1x6 damla ) hap kullanmakta ve değerlerde artış oldu ayrıca kilo almaya iki aydır düşkün olup karbonhitrat ağırlıklı beslenmekte 2x5 ölçek vit a sure sütle kullanmakta 2 aydır bunlarla bağlantısı olur mu NE ÖNERİRSİNİZ SAYGILARIMLA

1 cevap
Cevaplar (1)
Doç. Dr. Ayşe Nur İzol Torun
Dahiliye - İç Hastalıkları , Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları

Erkekte prolaktin için üst sınır değer 15 ng/ml dir ancak bu sizin baktırdığınız laboratuvarın referans aralığı için değişebilir. Bu nedenle o laboratuvarın aralığı önemli. Jinekomasti ergenlik dönemi çocuklarda başka hiçbir nedene bağlı olmaksızın görülebilse de, başkaca bir hormonal anormallik olup olmadığı konusunda endokrinolojik değerlendirmeye tabi tutulmalıdır. Bu nedenle lütfen bir Endokrinoloji uzmanına baş vurunuz. Geçmiş olsun.

14 Temmuz 2016 06:35