RA
Soru Sahibi
1 Haziran 2016 05:43

Prolaktin hormonu yüksekliği

Merhaba Ayşe Nur Hanım...Benim 2004 doğumlu ikiz kızlarım var.Biri bir senedir adet görmesine rağmen,diğeri-ergenlik döneminin yakın olduğunu hissettiren belirtiler gösterse de-henüz adet görmeye başlamadı ve ikizine göre biraz daha kilolu. İki gün önce kontrol amaçlı kadın doğum uzmanına götürdüm,ultrasonda rahmin temiz olduğunu,yalnız kan tahlilinde tiroid vb. normal çıkmasına rağmen prolaktin hormonunun 31.19 çıktığını bunun da henüz adet görmeye başlamamasından olabileceğini söyledi.Sizce bu durumda ne yapmalıyım,bu yükseklik sizce araştırılmalı mı..Bana yardımcı olursanız çok mutlu olacağım,kızımın çok hassas bir yapısı var ve kardeşinden kilolu olduğu için de üzülüyor.Bu durum kilodan kaynaklanabilir mi acaba..Şimdiden çok teşekkür ederim.

1 cevap
Cevaplar (1)
Doç. Dr. Ayşe Nur İzol Torun
Dahiliye - İç Hastalıkları , Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları

Prolaktin yüksekliği adet görmeyi engelleyebilen bir hormondur ancak, başka bir çok sebeple de yanlış yüksrk ölçümleri de olabilen bir hormondur. Çocuğunuzun ergenlikle, kilo problemi ve Prolaktin yüksekliği ile ilgili iyi bir değerlendirme yapılabilmesi için bir çocuk Endokrinoloji uzmanınca görülmesinde fayda olacağını düşünüyorum. Geçmiş olsun

1 Haziran 2016 09:39