GR
Soru Sahibi
5 Mart 2015 15:33

Prematüre doğan bebeğimin gelişimi nasıl?

Merhaba ŞÜKRAN Hn, 34 haftalıkjen doğan ve şuan 8 aylık olan prematüre bir kız bebeğim var. 28 gün küvezde kaldı 3 gün oksijen çadırında kaldı. Ancak daha sınra kandaki crp nin 28'e yükselmesiyle antibiyotik tedavisi gördü. Doğum kilosu: 1980 gr, boyu : 45 cm ve baş çevresi: 31 cm di. 8 aylık sürede reflü ve 5. Ayında geçirdiği idrar yolu enfeksiyonu nedeniyle kilo vermedi ama kilo alımı zaman zaman aylık 500 gr alrında kaldı. Şuan 6300 gr, 64 cm ve baş çevresi : 41,5 cm. 8 aylık sürede 19 cm uzamış. Sorum çocuğumun gelişimi ile ilgili endokrin uzmanına görünmemizi gerektirecek endişe verici bir durum var mı acaba? Yani standart persantil eğrisine göre alt sınırda ancak doğum kilosu ile bugün ki kilosu ve boyu ve baş çevresi değerlendirildiğinde gelişimi nasıl acaba? Şimdiden sonsuz teşekkürler, sevgiler

2 cevap
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Şükran Darcan
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Endokrinolojisi ve Metabolizma Hastalıkları

Düzeltilmiş hali ile kızınız 6.5 aylık yine normal alt sınırda görünüyor. düşük doğum ağırlıklı bebeklerin iki yıl içinde büyümeyi yakalaması beklenir. Bu süreçte büyümeyi yaklamaz ise endokrin uzmanına başvurun.

6 Mart 2015 15:26
GR
Soru Sahibi

Teşekkür ederim. Aslında anne sütü yetersiz mama takviyeli gidiyoruz ve mamayı sevmiyor değiştirmeyi de denedik sonuç aynı. Ek gıda olarak sebze püresi be elma suyu ve yavaştan kahvaltıda peynirli pekmez başladım. Sorun bunları ek olarak değil ana öğün olarak yemesi aslında yeterli derecede beslense kilo alacağını düşünüyorum. Öneriniz olur mu acaba?

6 Mart 2015 15:52
Prof. Dr. Şükran Darcan
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Endokrinolojisi ve Metabolizma Hastalıkları

Beslenmeyi bebeğinizi izleyen Çocuk Hekimi ile ayrıntılı konuşmanız doğru olacaktır

21 Nisan 2015 11:30