ys
Soru Sahibi
6 Aralık 2015 02:57

poliplerin riski

Merhabalar murat bey annem bundan 5 yıl öncesi kalın bağırsak çevresinde oluşan bi sıvının kalın bağırsağın bi kismini eritmesinden dolayı ameliyat olmuştu 8 gün öncesi karın ağrısıyla tuvalete gittiğinde makatindan pihtili kan gelmiş bunun üzerine bizde annemi doktoruna kontrole goturduk bu kanamanın normal olmadığını ve kolonoskopi çekilmesi gerektiğini söyledi ve 2 gün önce kolonoskopi çekildi ve bağırsakta 35 santim kalınlığında polip görüldüğü yazıyordu kâğıtlarında doktoru bu parçadan biyopsi almış fakat sonuçlar 20 gün sonra çıkacak bu durum beni oldukça tedirgin ettiğinden dolayı size de danışmak istedim bu polip in kötü huylu olma olasılığı sizce nedir yada iyi huylu olsa bile ciddi bir riski varmıdır bizim ne yapmamız gerekiyor şimdiden size çok ama çok tesekkur ederim.

2 cevap
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Murat Akın
Genel Cerrahi , Endokrin Cerrahisi

35 cm yazmışsınız bir yanlışlık olmuştur. mm olabilir. poliplerin kanserleşme oranları tip ve boyutuna göre %2-35 arası değişir. sonucunu iyi takip edin

7 Aralık 2015 11:47
ys
Soru Sahibi

Anladığım kadarıyla hicbi şekilde hafife alinilmamasi gereken ve sürekli kontrol ve takip isteyen ciddi bir durum bu patoloji sonuçları çıktığında sizinde goruslerinizi almak isterim bana yardımcı olmaya çalıştığınız için size çok tesekkur ediyorum kolay gelsin.

7 Aralık 2015 13:07
Prof. Dr. Murat Akın
Genel Cerrahi , Endokrin Cerrahisi

Sonucu iletin

7 Aralık 2015 22:00