SA
Soru Sahibi
24 Şubat 2018 12:23

Polikistik over

Merhaba, 16 yaşındayım. Çok düzensiz bir şekilde adet görüyorum 4 ay kadar önce doktora gittim ve Polikistik over sendromu çıktı. Hormon testi yapıldı ve hormon bozukluğu görüldü. Ancak 52 kiloyum, tüylenmem, sivilce ve akne oluşumumda yok. Doktor ilaç tedavisine yönetti. Ama kilomun ve tüylenmemin olmadığını fark etti ilaç kullandığım takdirde kilo artışı ve tüylenmemin olabileceğini söyledi. Bende bu yüzden ilaç kullanmayı kabul etmedim. Ve doktor ileride büyük sıkıntı yaşayabileceğimi kısırlık olabileceğini söyledi. Ve ailem olmadan direkt olarak bana söyledi bu da beni çok etkiledi. Takvim tutmamı ve 3 ay sonra tekrar gelmemi söyledi. 4 ay oldu gidemedim fakat, geçtiğimiz 2017 yılında 8 kez adet gördüm. Bunun sakıncalı olduğunu biliyorum. 4 ay boyunca sadece bir kez adet gördüm. Olmadıkça strese giriyorum. Sizce ilaç kullanmalı mıyım yan etkileri olduğu halde, yoksa kullanmamalı mıyım? Ayrıca sol overde 8mm kistler bulunuyor Bu durum beni çok etkiliyor. Bir cevap verirseniz çok memnun kalırım.

1 cevap
Cevaplar (1)
Doç. Dr. Aydın Köşüş
Kadın Hastalıkları ve Doğum , Üreme Endokrinolojisi ve İnfertilite

Merhaba Yağmur hanım Polikistik over hastalarında ilerde çocuk olması bazı hastalarda zor olabilir. Ancak her hastada bu sıkıntı yaşanmaz. Bu nedenle şimdiden tedirgin olmanıza gerek yok. Hormon testleriniz normalse her ay adet görmenizi isteriz. Ancak her ay görmüyorsanız bile en geç 40-45 günde bir adet görmeniz uygun olur. Adetiniz 10 günden fazla geçecek olursa adet söktürücü kullanmanız iyi olur. Aksi halde bazı hastalarda rahim kalınlaşması oluşabilir. Bir kadın doğum uzmanının takibinde olduktan sonra tedirgin olmanıza gerek yok. İyi günler.

24 Şubat 2018 21:46