DH
Soru Sahibi
23 Temmuz 2016 04:47

Polikistik Over

Merhaba hocam. Ben polikistik over sendromu hastasıyım. Jinekoloğum bana adet döngümün 13-24. günleri arasında günde 10 mg olmak üzere Tarlusal kullandırıyor. Fakat benim düzenli bir cinsel ilişkim var ve doğum kontrol hapına başlamak istiyorum. Tarlusal'le olduğum ilk adetin birinci gününde doğum kontrol hapına başlamamın bir sakıncası var mı? Bir de Tarlusal'le adet olup doğum kontrol hapına başlamamda bir sıkıntı var mı? Yani düzensiz bir yumurtlamamın olduğunu göz önünde bulundurursak, doğum kontrol hapı benim için riskli bir korunma yöntemi mi? Eğer öyle değilse hastalığımı ve korunma saikimi göz önüne alarak hangi doğum kontrol hapını önerirsiniz? Yanıtınız için şimdiden teşekkür ederim.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Timur Gürgan
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Merhaba, Adetin 1. günü doğum kontrol hapına başlayabilirsiniz, daha sonraki aylarda tarlusal kullanmaya gerek kalmadan doğum kontrol hapı ile düzenli adet görürsünüz. Sağlıklı günler,

5 Ağustos 2016 16:51