22 Nisan 2016 12:12

Polikistik over

Mrb hocam. Ben 23 yaşındayım 9 senedir polikistik over kistim var sürekli ilaç kullanıyordum 1 sene ara verdim kendiliğinden olabilirmiyim diye 1 senedir hiç adet görmedim. Uterus antevert konumda olup boyutları 65×32×41 mm'dir. AP çift katı kalınlığı 6mmdir. Sağ over 44×23mm Sol over 54×26 mm boyutlarindadir. Her iki over de çoğu periferde yerlesimli milimetrik boyutlarda çok sayıda folikül izlenmistir. Over boyutları normal mi yada kaç olmalıdır? Ultrason sonucum nasıl ? Allah à emanetsiniz hocam. Şimdiden teşekkür ederim.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. İsmail Fahri Öçer
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Gamze Hanım, Tedavinize ara vermeniz yanlış olmuş. Regl olmamanız ve reglinizi düzenleyecek ilaç kullanmamanız, rahim içinizi döşeyen dokunun dengelenmemiş östrojen etkisine maruz kalmasına neden olur. Bu durm ileri yaşlarda rahmin gövde kanseri görülme riskini önemli düzeyde arttırmaktadır. Sorununuzun nedeninin belirlenmesi ve neden yönelik tedavinin düzenlenmesi akılcı olur. Beklendiği gibi, yumurtalıklarınız normalden büyük bulunmuştur. En iyi dileklerimle, Dr. Fahri ÖÇER

11 Mayıs 2016 03:06