şg
Soru Sahibi
23 Temmuz 2015 19:11

polikistik over

hocam ben 23 yaşındayım.bekarım boyum 165 ,kilom 65.adetlerim sürekli gecikerek oluyor.adet günlerim şöyle 1 aralık,10 ocak,20 şubat ,23 mart ,19 mayıs ve bu ay daha olmadım.bu şikayetten doktora başvurdum ultrasonda yumurtalarımın biraz tembel bir görüntüsü olduğunu söyledi.sonra adetimin 3.ncu gunu hormon testi yapıldı.polikistik over oldugu ama bunun minimum düzeyde oldugu söylendi.hormon sonuçların normal olduğunu ama biraz tembellik olduğunu bununda lh ımın fsh dan buyuk olmasından kaynaklandığını söylediler ve ilaç vermediler.ama ben cok tedirginim bu durum ileride bebek sahibi olmama engel olurmu size göndereceğim test ve ultrason sonuçlarına göre rica etsem beni aydınlatırmısınız? serbest T3 3.65 Referans (2.5-3.9) sebestr T4 0.82 referans (*** *** **) TSH 3.52 referans (0.4-5.6) prolaktin 15.35 referans (*** *** **) FSH 5.55 referans mid foliküler faz(3.5-8.8),mid siklus (*** *** **),mid luteal faz (1.8-5.1),postmenapoz(*** *** **) LH 9.03 referans mid foliküler faz (*** *** **),mid siklus (*** *** **),postmenapoz(*** *** **) estradiol 24 referans orta foliküler faz (*** *** **),ovilatör çevrimi (*** *** **),orta lüteal faz (*** *** **),postmenapoz (*** *** **),insülin 4.25 referans (1.9-23),homa indeksi 0.82 ,anti tpo 0.8 referans (0-9),ultrason sonucum ise söyle ; uterus AV pozisyonunda,myometrium homojen,endometrium kalınlığı 9.7 mm,kavitede kitle veya sıvı izlenmedi,her 2 overde çok sayıda immatür foliküller ve birkaç adet minimal ebatlı foliküler kistik yapılar dikkat çekti,douglasta serbest sıvı kolleksiyonu izlenmemiştir.hocam bu sonuçlara göre tehlike mevcutmu ne yapmalıyım çok teşekkürler

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. Erkut Harmancılar
Kadın Hastalıkları ve Doğum

en az 10 kilo vermeyi hedeflemelisiniz.. sizin durumunuzdaki birinde 1 kilo bile fazlalık iyi değildir..sadece kilo vermeyle bile düzelebilir regl düzeniniz..keza, asla sigara içimi olmaması gerekir..50-55 arasında olmalısınız daima...ayrıca şu an gecikmiş olan reglinizin gelmesi için tarlual tablet 5 mg bir kutu için..sabah 1 akşam 1...

28 Temmuz 2015 19:17