KF
Soru Sahibi
25 Mart 2015 00:46

PİVO (ÇİVİLİ KRON) VENEER KRON (SERAMİK)

Yaklaşık 40 yıl önce üst çene ön (kesici) dişimi düşme sonucu kırdım. Hatırladığım kadarıyla küçük bir ameliyatla kırık dişimin kökündeki sinirler alındı ve 40 yıldır normal kron kullanıyordum. Tabii bu kaplama yılda bir kere çıkıyor ve diş hekimine giderek yapıştırtıyordum. (Tutucu diş küçük olduğu için...) Beş ay önce gittiğim Prof. Dr. Dt., 'bunu çivili kron yapalım bir daha düşmez' dedi. Ben de ikna oldum ve dişimi “PİVO (ÇİVİLİ KRON) VENEER KRON (SERAMİK)” olarak yeniledik. Her şey beş ay çok güzeldi ancak on gün önce dişimde hafif zonklama şeklinde bir ağrı oluştu, bir kaç gün sürdü ve geçti. Arkasından çivili kron uygulaması yapılan bu dişimin üzerindeki diş etimde bir şişlik ve içinde beyazlık (iltihap herhalde) meydana geldi. Fakat herhangi bir ağrım kalmadı. Uygulamayı yapan Prof. Dr. Dt. ' ne tekrar gittim, röntgen istedi ve sonucu gördükten sonra çene cerrahi bölümüne yönlendirerek muhtemelen bu dişimin çekilmesi gerektiğini belirtti. 'Tedavi ile de kurtarabilirler belki ama benim yapacağım bir iş değil bu, onların görmesi gerekir' dedi. Sormak istediğim şu; 40 yıl ben yapıştırma kron ile yaşarken o dişimde apse, şişlik gibi bir şikayetim olmamışken, neden çivili kron yapıldıktan sonra apse oluştu. İkinci sorum ise bu problemin çözümü mutlaka çekim midir. Tedavi (cerrahi ve/veya ilaç) ile kurtulması mümkün değil midir? Çünkü dişimden görüntü ve kullanım olarak çok memnunum. Son sorum ise eğer mecbur kalıp o kırık ve çivili dişimi çektirirsem, orası nasıl, hangi uygulamalar ile kapatılabilir ve bu dişim gibi kullanışlı olur mu?

1 cevap
Cevaplar (1)
Dt. Çiğdem Karaca
Diş Hekimi , Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi

Geçmiş olsun Ferhan Bey, protez uzmanı olmasam da size uygulanan tedavinin doğru olduğunu söyleyebilirim. Kronların tutuculuğunu arttırmak için kök içine pivo yerleştrilmesi en sık tercih edilen yöntemlerden biridir. pivoyu yerleştirdikten sonra abse oluşmasının 2 nedeni olabilir,birincisi o dişte zaten kronik bir enfeksiyon vardır ve akut form almış olabilir, ikincisi pivo yerleştirildikten sonra oluşan sızıntıya bağlı ilgili dişte yeni bir enfeksiyon oluşmuş olabilir. nedene göre tabi ki tedavi seçenekleri değişir, apikal rezeksiyon dedğimiz iltihabi odağı temizleyip kök ucunu kesme işlemi de yapılabilir ya da diş çekilir. çekildikten sonra eğer ağzınızda komşu dişler mevcutsa ya köprü yapılır veya komşu dişlerinizin kesilmesini istemiyorsanız dental implant uygukaması yapılır. her ikisi de kullanışlı olur, her ikisinin de avantaj ve dezavantajları vardır. benim tavsiyem daha fazla beklemeden bir çene cerrhına muayene olmanız. tekrar geçmiş olsun, iyi günler..

25 Mart 2015 12:59