KE
Soru Sahibi
8 Eylül 2014 20:34

pet-ct sonucu?

Doktor hanım babam 56 yaşında pet-bt raporu şöyle:Karaciğer her iki lob multipl segmentlerde en belirginleri segment 7 ve segment 8 de yaklaşık 7x6 cm boyutlu olmak üzere izlenen kistik lezyonların periferinde yer yer orta düzeyde(suvmax=5.3)FDG tutulumu izlenmiş olup klinik MR önerilir.Batında üst abdominal alanda portal hilus peripankreatik ve interaortokaval alanlarda izlenen lenf nodlarında orta düzeyde(suvmax=4.0)FDG tutulumu dikkati çekmiştir.Sonuç:Karaciğer her iki lob multiple segmentlerde;periferinde yer yer orta düzey hipermetabolizmanın eşlik ettiği kistik lezyonlar.Klinik Mr korelasyonu önerilir.Batında üst abdominal alanda orta düzeyde hipermatabolik lenf nodları.DOKTOR HANIM DAHA ÖNCE KİST HİDATİK BAKILMIŞTI NEGATİF ÇIKMIŞTI.Sizin bu rapora göre yorumunuz nedir?Babamın şikayetleri mayıs ayından beri 13 kilo verdi.halsizlik var.Sedimantasyon 80,crp de 80 lerdeydi şimdi 20 lere indi.Eğer babam lenfoma falan olsaydı başka rahatsızlıklar da çıkmazmıydı?

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Sevil Bavbek
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Lenfoma falan? Özür dilerim ama daha önce yazışmış mıydık? Eğer ilk defa görüşüyorsak önümüzde ciddi kilo kaybı ve karaciğerinde kitleler olan bir hasta var. Başka risk faktörlerini (sigara, hepatit taşıyıcılığı, önceden var olan hastalıklar) bilmeden söyleyebileceğim tek şey bu kitlelerin PETde aktif görünen kenar kısmından olmak üzere biyopsi alınması gerektiği. Enfeksiyon belirtileri varsa, yüksek ateş, CRP/sedim yüksekliği, abse ve enfeksiyon açısından da değerlendirilmeli.

10 Eylül 2014 12:03