GK
Soru Sahibi
13 Nisan 2017 10:26

Pet-Ct raporum hakkinda

Merhaba Böbreğimde T1a boyutunda tümör vardi. Parsiyel nefrektomi ameliyatı ile tÜmorlu bölge alindi. Patalojim kotu huylu cikti. Sonra Dr um PET-CT onerdi. Rapor sonucum asağıdadır.2 dr baktı biri ilaç tedavisi önerdi diğeri sadece takip edeceğız dedi. Sizler dende bilgi almak istiyorum.Kafam o kadar karıştı ki lütfen yardimlarınız rica ediyorum Saygılar Kafa tabanı-boyun yapılarında ve servikal lenfatik istasyonlarda fizyolojik sınırlarda FDG dağılımı izlenmektedir. Bilateral akciğer parankim sahalarında FDG tutulum ve dağılımı normal sınırlarda olup, patolojik düzeyde FDGtutulumu gösteren bir imaj seçilmemiştir. Mediastinal ve bilateral hiler lenfatik lojlarda patolojik düzeyde FDG tutulumu gösteren bir LAP izlenmemiştir. Karaciğer, dalak ve diğer abdominopelvik organ yapılarında ve lenfatik zincirlerde, peritoneal ve serozalyüzeylerde patolojik FDG tutulumu gösteren herhangi bir odak saptanmamıştır. İskelet sisteminde FDG tutulum ve dağılımı fizyolojik sınırlarda izlenmiştir. Serebral ve serebellar gri kortikal alanlarda FDG dağılımı yaşa göre beklenen düzey ve simetridedir. Subkortikal yapılar normal görünümdedir.

2 cevap
Cevaplar (2)

Sayın Kenan Bey PET CT raporunuz normal öncelikle bu yüz güldürücü olması gerekir. Ancak böbrek tm PET CT çeşitli sınırlılıkları vardır ve özel çekim prosedürleri uygulanmalıdır. Ama biz normal olduğunu kabul etmek durumundayız Ancak böbreğinizdeki tm alt tipi ne olduğunu Bilmeden yorum yapmak yanlış olur size tavsiyem bu konuda onkoloji doktorunuzun söylediğine uyun. Onkoloji doktoruna gitmelisiniz. Ben sonucun yüz güldürücü olacağını düşünüyorum. Geçmiş olsun selamlar

13 Nisan 2017 10:54
GK
Soru Sahibi

Saygıdeğer Füsun hocam Cevabınız için öncelikle çok teşekkür ediyorum... Belirtmeyi unuttuğum için özür diliyorum üroloji dr'um patolojiden sonra beni onkoloji bölümüne yönlendirdi.2 ayri onkoloji Dr una pet-ct raporunu gösterdim biri sadece takipten yana; diğer onkoloji Dr um ilaç desteğinden yana.Bundan dolayı kafam karıştı hocam.. Hatta yeni fark ediyorum ki siz de MKÜ de çalısıyormussunuz..Ben de MKÜ'de pet-ct çekildim acaba bahsettiğiniz özel çekim prosedürleri uygulanmış mıdır.. Pataloji sonucumda 3x2.7 cm boyutlarında kesit yüzeyi kirli beyaz kahve renkte 1 adet noduler yapı(4b4p-v)..Papiller Renal Hücreli Karsinom(TİP1) sol böbrek.. TÜMÖR YERLEŞİM YERİ:ÜST PO--KAPSÜL İNVAZYONU:YOK -- KAPSÜL RÜPTÜRÜ:YOK -- TÜMÖR NEKROZU:YOK--LENFOVASKÜLER İNVAZYON:YOK... Şimdiden yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

14 Nisan 2017 10:35

Sayın Kenan Bey Ben artık Mkü çalışmıyorum çekim prosedürleri doktor belirler bu sebeple yorum yapamam. Ancak bende tüm tablosundan şu anda sizin tedavisinin olumlu olduğunu düşünüyorum. Size sunulan seçeneklerden seçim yapacaksanız bence yakın takip ile devam edebilirsiniz. Geçmiş olsun dileklerimle Doç Dr Füsun Aydoğan

14 Nisan 2017 15:22